AlertAtomEnergetyka

Amerykanie pomogą pozbyć się paliwa jądrowego z Rosji. Teraz Finom – kiedyś Polakom

Westinghouse / fot. Wikimedia Commons

Amerykański Westinghouse podpisał umowę z fińskim Fortum o dostawach paliwa do Elektrowni Loviisa. Zastąpią one źródło rosyjskie, co jest istotne wobec zależności Europy od firm przerobu paliwa jądrowego z Rosji. Polacy też będą mogli liczyć na takie wsparcie przy ich elektrowni jądrowej.

Westinghouse Electric Company i Fortum podały, że podpisały długoterminowe partnerstwo w celu opracowania, udzielenia licencji i dostarczenia paliwa VVER-440 do elektrowni jądrowej Loviisa w Finlandii.

Reaktory WWER są wykonane w technologii sowieckiej. Do tej pory były zaopatrywane w paliwo rosyjskie, ale Westinghouse opracował sposób na zamianę go na amerykańskie. Podobny proces przechodzą od lat reaktory w Czechach i na Ukrainie. Działania Amerykanów są istotne ze względu na utrzymującą się zależność Zachodu od przerobu paliwa jądrowego przez firmy z Rosji, która zaatakowała Ukrainę.

Euratom ocenia, że odejście od współpracy z Rosjanami w tym zakresie zajmie siedem lat. Jest to jedna z przyczyn dla których nie ma sankcji zachodnich wobec Rosatomu czy TVEL pomimo szantażu katastrofą jądrową w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Euratom cytowany przez BiznesAlert.pl wskazywał, że sankcje wobec rosyjskiego Rosatomu są obecnie niemożliwe właśnie przez zależność Zachodu od rosyjskiego paliwa jądrowego.

Westinghouse ma budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Ta firma deklaruje zaangażowanie w zapewnienie paliwa do tego obiektu. BiznesAlert.pl informował, że WEC zwiększa potencjał zakładu paliwowego w Szwecji na potrzeby całej Europy Środkowo-Wschodniej a po przejęciu z udziałem producenta takiego paliwa uranowego z Kanady, czyli Cameco (49 procent akcji WEC) będzie mógł wypierać Rosjan z tego obszaru sektora jądrowego. To ważne dla Polski i całej Unii Europejskiej.

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być gotowy w 2033 roku. Docelowo ma powstać 7200 MW energetyki jądrowej od Westinghouse i do 9 GW w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Rozważana jest dobudówka we współpracy z koreańskim KHNP.

Westinghouse/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska z wieloma romansuje, ale póki co z jednym atom buduje


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X