AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Amerykanie od dużego atomu w Polsce promują mały na Wyspach

Schemat SMR AP300. Źródło: Westinghouse

Amerykańskie Westinghouse poinformowało o współpracy z brytyjską spółką w celu wdrożeniach AP300 SMR w Wielkiej Brytanii. Małe reaktory modułowe tego typu wykorzystują rozwiązania inżynieryjne, komponenty i łańcuch dostaw stworzone na potrzeby dużych reaktorów AP1000, które są już w użytku i będą działały m.in. w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Westinghouse poinformował o współpracy z brytyjską spółką Community Nuclear Power w ramach wdrożenia małych reaktorów modułowych AP300. Według planów SMRy mają być uruchomione w celach komercyjnych na początku lat 30.

Umowa opiewa na budowę czterech reaktorów AP 300 w regionie North Teeside, mieszczącym się w północno-wschodniej Anglii. Westinghouse poinformowało, że za lokalizacją przemówił rozwój przemysłowy i gospodarczy, a tym samym rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Projekty finansowany jest ze środków prywatnych i zgodny z wytycznymi brytyjskich władz dotyczących wprowadzania nowych projektów jądrowych.

– Ten projek łączy wypróbowaną technologię i dojrzały łańcuch Westinghouse z naszą głęboką wiedzą specjalistyczną dotyczącą programów nuklearnych w regionie, który zmienia swój krajobraz przemysłowy – powiedział Paul Foster, dyrektor generalny Community Nuclear Power.

– Pragniemy podziękować Community Nuclear Power, za niesamowitą okazję dostarczenia naszej sprawdzonej technologii AP300 SMR na rynek brytyjski – powiedział David Durham, prezes Westinghouse ds. systemów energetycznych. – Nasz AP300 SMR idealnie nadaje się nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej z sieci, ale i to zastosować przemysłowych w zakresie wytwarzania czystej i bezpiecznej energii oraz możliwości produkcji wodoru, ekologicznych paliw, odsalania i ciepłownictwa – dodał.

Westinghouse przypomina, że w maju 2030 roku doszło do uruchomienia ich pierwszego małego reaktora modułowego AP 300. Opiera się na technologii AP1000 wykorzystując jej inżynierię, komponenty i łańcuch dostaw. Według deklaracji amerykańskiej firmy zapewni to uruchomienie pierwszy reaktorów w celach komercyjnych na początku lat 30.

Westinghouse / Marcin Karwowski

Jakóbik: Atom polski w multiwersum. Opóźni się do 2035 roku albo bardziej (FELIETON)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X