Amerykanie od dużego atomu w Polsce promują mały na Wyspach

11 maja 2024, 07:00 Alert

Amerykańskie Westinghouse poinformowało o współpracy z brytyjską spółką w celu wdrożeniach AP300 SMR w Wielkiej Brytanii. Małe reaktory modułowe tego typu wykorzystują rozwiązania inżynieryjne, komponenty i łańcuch dostaw stworzone na potrzeby dużych reaktorów AP1000, które są już w użytku i będą działały m.in. w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Schemat SMR AP300. Źródło: Westinghouse

Westinghouse poinformował o współpracy z brytyjską spółką Community Nuclear Power w ramach wdrożenia małych reaktorów modułowych AP300. Według planów SMRy mają być uruchomione w celach komercyjnych na początku lat 30.

Umowa opiewa na budowę czterech reaktorów AP 300 w regionie North Teeside, mieszczącym się w północno-wschodniej Anglii. Westinghouse poinformowało, że za lokalizacją przemówił rozwój przemysłowy i gospodarczy, a tym samym rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Projekty finansowany jest ze środków prywatnych i zgodny z wytycznymi brytyjskich władz dotyczących wprowadzania nowych projektów jądrowych.

– Ten projek łączy wypróbowaną technologię i dojrzały łańcuch Westinghouse z naszą głęboką wiedzą specjalistyczną dotyczącą programów nuklearnych w regionie, który zmienia swój krajobraz przemysłowy – powiedział Paul Foster, dyrektor generalny Community Nuclear Power.

– Pragniemy podziękować Community Nuclear Power, za niesamowitą okazję dostarczenia naszej sprawdzonej technologii AP300 SMR na rynek brytyjski – powiedział David Durham, prezes Westinghouse ds. systemów energetycznych. – Nasz AP300 SMR idealnie nadaje się nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej z sieci, ale i to zastosować przemysłowych w zakresie wytwarzania czystej i bezpiecznej energii oraz możliwości produkcji wodoru, ekologicznych paliw, odsalania i ciepłownictwa – dodał.

Westinghouse przypomina, że w maju 2030 roku doszło do uruchomienia ich pierwszego małego reaktora modułowego AP 300. Opiera się na technologii AP1000 wykorzystując jej inżynierię, komponenty i łańcuch dostaw. Według deklaracji amerykańskiej firmy zapewni to uruchomienie pierwszy reaktorów w celach komercyjnych na początku lat 30.

Westinghouse / Marcin Karwowski

Jakóbik: Atom polski w multiwersum. Opóźni się do 2035 roku albo bardziej (FELIETON)