AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Wiadomo co jeszcze dzieli Czechy i Polskę w sporze o Turów

Kopalnia Turów. Fot.: Ministerstwo Energii

Kopalnia Turów. Fot.: Ministerstwo Energii

Ugoda kończąca spór polsko-czeski o Kopalnię Turów przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest w zasięgu ręki, ale pozostają co najmniej dwa tematy sporne, o których słyszał w kuluarach BiznesAlert.pl.

Polacy chcą, aby umowa regulująca zasady pracy Kopalni Turów w sposób, który nie będzie kwestionowany przez Czechów, obowiązywała jak najkrócej. Czesi chcieliby, aby obowiązywała jak najdłużej. Warszawa obawia się, że Praga będzie wznawiać spór, dlatego też trwa dyskusja o nadzorze Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten mógłby chronić przed nadużyciami, ale jest postrzegany negatywnie przez część rządu w Polsce. Z kolei Praga chce jak najdłuższej umowy, mając obawy o ochronę środowiska przez Polaków po jej zakończeniu.

Spór o Kopalnię Turów toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i dotyczy zgodności procedury przedłużenia koncesji turowskiej z prawem unijnym. Polacy zmienili już prawo kwestionowane w sądzie przez Czechów.

Ugoda międzyrządowa może go zakończyć i pozwolić na uniknięcie bądź obniżenie kary za niezastosowanie się Polski do kontrowersyjnego orzeczenia o konieczności zatrzymania pracy kopalni do czasu zakończenia sporu. Bez kopalni nie będzie energii z Elektrowni Turów, która w szczytowych momentach zapewnia do siedmiu procent zapotrzebowania na energię w Polsce, która produkuje jej na styk w stosunku do stale rosnącego popytu.

Kolejny kamień milowy sporu to początek lutego, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może zarządzić odsetki od rosnącej należności za niewdrożenie orzeczenia w sprawie Turowa. Ta wynosi 5 mln euro dziennie. Koszty zadośćuczynienia dla Czechów są szacowane na niecałe 100 mln euro.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X