Wiceprezes rosyjskiego Novateku zatrzymany przez FBI. Grozi mu 30 lat więzienia

27 września 2021, 11:00 Alert

Wiceprezes zarządu rosyjskiego koncernu energetycznego Novatek i jednocześnie jego dyrektor finansowy Mark Gyetvay został aresztowany przez FBI pod zarzutem malwersacji podatkowych. Biznesmen został decyzją amerykańskiego sądu przeniesiony do aresztu domowego po wpłaceniu 80 mln dolarów kaucji.

Gyetvay jest oskarżony o to, że w latach 2005-2016 wykorzystywał raje podatkowe, aby unikać opodatkowania w USA. Według amerykańskiego departamentu sprawiedliwości biznesmen w ten sposób uniknął zapłacenia 93 mln dolarów podatku. Grozi mu za to kara nawet 30 lat więzienia.

Gyetvay urodził się w USA. W 1995 roku przeniósł się do Moskwy i został partnerem PwC Global Energy. Od 2003 do 2014 roku był członkiem Rady Dyrektorów Novatek oraz Komitetu Inwestycji i Strategii. W sierpniu 2007 roku Gyetvay został wybrany na członka zarządu Novatek, od lipca 2010 roku pełni funkcję wiceprezesa zarządu spółki. W lipcu 2019 roku otrzymał on obywatelstwo rosyjskie.

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział w piątek dziennikarzom, że Rosja jest gotowa udzielić Gyetvayowi, rosyjskiemu obywatelowi, niezbędnego wsparcia za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodał jednocześnie, że Rosja nie może ingerować w konflikt z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, ponieważ jest on również obywatelem USA i „ma pewne zobowiązania podatkowe”.

Novatek uznał, że zatrzymanie dyrektora finansowego w USA nie wpłynie w żaden sposób na funkcjonowanie firmy.

Interfax/Ria/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Sieczin i Miller w jednym stali domu. Czy Nord Stream 2 wywoła nowy spór w Rosji?