Więcej CNG od PGNiG dla tyskiej komunikacji miejskiej
Wolumen dostaw sprężonego gazu ziemnego dla PKM w Tychach może wzrosnąć w kolejnych latach z 2,85 mln m³ gazu do 4,2 mln m³ rocznie. Dla miasta i jego mieszkańców oznacza to więcej autobusów miejskich napędzanych CNG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny rozwija współpracę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach – największym w Polsce odbiorcą CNG na potrzeby komunikacji miejskiej. Przez kolejne lata wolumen dostaw sprężonego gazu ziemnego (CNG) od PGNiG OD dla PKM Tychy może wzrosnąć z 2,85 mln m³ gazu do 4,2 mln m³ rocznie. List intencyjny w tej sprawie podpisali w Sosnowcu przedstawiciele obu spółek podczas odbywających się tam Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 2017 w Sosnowcu.
PKM Tychy zdecydowało się na zwiększenie zamówienia CNG, ponieważ w ciągu najbliższych lat planuje zakupić 61 nowych autobusów zasilanych tym ekologicznym paliwem. PGNiG OD przygotowało bardzo atrakcyjne zasady kształtowania ceny dostawy paliwa. Ponadto PGNiG rozbuduje stację tankowania w zajezdni autobusowej w Tychach.
– PKM Tychy to nasz strategiczny i największy klient na gaz CNG w Polsce. Wychodząc naprzeciw ambitnym planom inwestycyjnym naszego Partnera postanowiliśmy zaoferować specjalne warunki współpracy polegające na zabezpieczeniu dostaw CNG dla tak dużej ilości autobusów. Porozumienie obejmuje także modernizację i rozbudowę stacji tankowania tego niskoemisyjnego paliwa – powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG OD. – Cieszy nas, że w Tychach władze miasta a także PKM odpowiedzialny za rozwój komunikacji miejskiej wybrały ekologiczny, sprężony gaz ziemny CNG. Region Śląska traktujemy w naszym biznesie priorytetowo, z racji potencjału i istniejącej infrastruktury przyłączeniowej – dodał.
W ciągu trzech lat liczba autobusów napędzanych CNG w Tychach wzrośnie z 75 do ponad 125 pojazdów – nowe autobusy zastąpią część starych wyeksploatowanych jednostek. PKM Tychy staną się pierwszym w Polsce miastem, w którym autobusy zasilane CNG stanowić będą większość taboru.
– Od blisko 20 lat w Tychach konsekwentnie stawiamy na autobusy CNG. Z perspektywy tego okresu wiemy, że nie ma lepszego, tańszego w serwisowaniu i bardziej przyjaznego dla środowiska pojazdu dla komunikacji zbiorowej. Decyzja o rozbudowie stacji tankowania oraz zajezdni nie byłaby możliwa, gdyby nie umowa z PGNiG OD oparta m.in. na konkurencyjnej cenie w stosunku do innych tradycyjnych paliw. Gaz CNG nie tylko się opłaca, ale pozwala efektywnie walczyć ze smogiem, który tak bardzo w Polsce daje nam się we znaki – powiedział Andrzej Kowol, Prezes Zarządu PKM Tychy.
W ubiegłym tygodniu PGNiG OD podpisało także porozumienie z Transgór SA w Mysłowicach w sprawie budowy całkowicie nowej stacji tankowania autobusów zasilanych CNG. Stacja będzie w stanie obsłużyć tabor autobusowy spółki Transgór SA, a także rynek lokalny podmiotów transportowych, które używają tego ekologicznego paliwa.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo