Tata Chemicals wybuduje w Wielkiej Brytanii pierwszą, dużą instalację wyłapującą CO2

3 lipca 2019, 10:00 Alert

Tata Chemicals Europe planuje budowę pierwszej w Wielkiej Brytanii instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla. Ma ona zarówno pracować w normalnym trybie, jak i być obiektem demonstracyjnym na skalę przemysłową, zapewniając stały dostęp do dwutlenku węgla, służącego do produkcji wodorowęglanu sodu.

Komin. Fot. Wikimedia Commons
Komin. Fot. Wikimedia Commons

Zlokalizowana na terenie przemysłowym TCE w Northwich, jednostka CCU (służy do wyłapywania i utylizacji węgla) ma rozpocząć pracę w 2021 r., po tym jak uzyskała pozwolenia na budowę w czerwcu tego roku. Projekt o wartości 16,7 mln funtów (21,2 mln USD) jest wspierany przez brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, który przyznał na niego 4,2 mln funtów dotacji w ramach rządowego programu demonstracyjnego CCU.

Z opalanej gazem elektrociepłowni o mocy 96 MW będzie się pozyskiwać około 400 000 ton metrycznych CO2 rocznie, zmniejszając w ten sposób emisję o 11%. „Mamy nadzieję, że ten projekt zademonstruje żywotność CCU i utoruje drogę dalszemu zastosowaniu technologii w celu wsparcia dekarbonizacji działalności przemysłowej” – powiedział dyrektor zarządzający TCE, Martin Ashcroft.

Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej przyznał również dwie dodatkowe dotacje na rozwój CCU/CCS. Firma Drax produkująca energię z biomasy / węgla otrzymała 500 000 funtów na instalację demonstracyjną biogenicznego wychwytywania węgla w ogniwach paliwowych o wartości 1 mln funtów, która już wychwytuje węgiel w swoim pilotażowym bioenergetycznym CCS (sekwestracja węgla).

Tymczasem Origen Power otrzymał 249 000 funtów za projekt Oxy-Fueled Flash Calciner, który generuje proces ujemny emisji dwutlenku węgla, rozkładając wapień na czysty CO2, który może być przechowywany lub używany, oraz wapno, które może być stosowane przemysłowo, a jest wykorzystywane do usuwania dwutlenku węgla z powietrza.

W styczniu 2019 r. Wielka Brytania zwiększyła środki przeznaczane na wyłapywanie i składowanie dwutlenku węgla, czyli CCU/CCS, do 24 mln funtów. W zeszły poniedziałek brytyjski parlament uchwalił ustawę o zerowej emisji dwutlenku węgla, która ma zostać osiągnięta do 2050 r.

Analiza parlamentu przewiduje, że należy wychwycić 176 milionów ton metrycznych CO2 w 2050 roku w całej gospodarce, z czego 57 milionów ton ma pochodzić z produkcji energii, 46 milionów ton z produkcji wodoru, 35 milionów ton z bioenergii, 24 miliony ton z przemysłu i 9 milionów ton z produkcji biopaliw.

S&P Global/Joanna Kędzierska