Wielka Brytania myśli o usunięciu Huawei do końca 2027 roku

21 lutego 2022, 12:00 Alert

Wielka Brytania szuka sposobu na usunięcie sprzętu telekomunikacyjnego giganta Huawei z sieci 5G do końca 2027 roku. Jednym z nich ma być zobligowanie operatorów do zaprzestania instalowania urządzeń Huawei objętych sankcjami amerykańskimi.

Flagi Wielkiej Brytanii. Źródło: freepik
Flagi Wielkiej Brytanii. Źródło: freepik

Brytyjscy operatorzy telekomunikacyjni zaczęli usuwać Huawei z sieci 5G po zarządzeniu z lipca 2020 roku. Minister Oliver Dowden powiedział, że sankcje nałożone na Huawei ograniczyły możliwość zaopatrywania rynku brytyjskiego. Poinformował, że zakup chińskiego sprzętu do budowy sieci 5G będzie zabroniony, a od 2027 roku sieci komórkowe Wielkiej Brytanii mają funkcjonować bez technologii z Chin.

Stany Zjednoczone podtrzymują sprzeciw wobec wykorzystywania sprzętu chińskiego producenta w infrastrukturze 5G. W 2020 roku prezydent Donald Trump przedłużył zakaz używania lub kupowania sprzętu telekomunikacyjnego od Huawei i ZTE.

Brytyjczycy chcą kontrolować Huawei pod względem prawnym. Dowodem na to jest nowa ustawa o telekomunikacji, która daje rządowi narzędzie prawne do ograniczenia sprzętu – Rząd chce zapewnić bezpieczeństwo i odporność sieci telefonicznych oraz internetowych. W zeszłym roku wprowadziliśmy nowe przepisy, aby chronić infrastrukturę przed dostawcami wysokiego ryzyka i nałożyć surowe sankcje na tych, którzy nie spełniają norm bezpieczeństwa. Teraz prowadzimy konsultacje, które stanowią kolejny krok w usuwaniu zagrożeń ze strony Huawei – powiedziała sekretarz Nadine Dorries.

Konsultacje mają potrwać cztery tygodnie i będą otwarte tylko dla publicznych dostawców usług komunikacyjnych. Zgodnie z poleceniem, każda firma telekomunikacyjna ma być prawnie zobowiązana do usunięcia urządzeń Huawei z sieci 5G do końca 2027 roku.

The Register/Jędrzej Stachura

Huawei pozwał Szwecję za blokadę jego technologii 5G