Wielka Brytania zainwestuje 40 mln funtów na rozwój technologii jądrowych

14 lipca 2020, 06:00 Alert
atom energetyką jądrowa
fot. Pixabay

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że przeznaczy 40 milionów funtów na rozwój technologii jądrowych nowej generacji, podkreślając, że sektor ten będzie nadal odgrywał znaczącą rolę w dekarbonizacji systemu energetycznego.

Wielka Brytania stawia na atom

Większość środków będzie przeznaczone na wsparcie dla trzech projektów Advanced Modular Reactor (AMR). Znacznie mniejsze niż tradycyjne elektrownie jądrowe, AMR mogą być stosowane w odległych lokalizacjach i mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii, aby zasilić średnie miasto. Są powszechnie uważane za główny filar długoterminowej wizji rządu dla przemysłu jądrowego, który konsekwentnie stara się dostarczać nowe projekty na dużą skalę w terminie i budżecie w czasach, gdy koszty energii odnawialnej i magazynowania gwałtownie spadają.

Około 30 milionów funtów nowego finansowania wesprze rozwój trzech projektów AMR: Tokamak Energy w Oxfordshire, który koncentruje się na rozwoju reaktorów termojądrowych; Westinghouse w Lancashire, który pracuje nad projektem chłodzonego ołowiem reaktora; oraz U-Battery w Cheshire, który dąży do opracowania małego chłodzonego gazem reaktora.

Minister biznesu Nadhim Zahawi powiedział, że atom „może potencjalnie odgrywać kluczową rolę w walce z emisjami dwutlenku węgla i zmianami klimatu”, dodając, że inwestycja rządu w technologię nuklearną „może również stworzyć tysiące nowych miejsc pracy na następne dziesięciolecia”.

Oprócz projektów AMR dalsze 10 milionów funtów wesprze przemysł jądrowy w szerszym zakresie. Około 5 milionów funtów zostanie zainwestowanych w brytyjskie firmy i start-upy opracowujące nowe sposoby produkcji zaawansowanych części jądrowych do reaktorów modułowych. Projekty objęte wsparciem w ramach programu obejmują 1,1 miliona funtów na program U-Battery w Cheshire, 1,4 miliona na okręty podwodne Rolls-Royce w Derby i 1,3 miliona na Cavendish Nuclear w Sheffield. Pozostałe 5 milionów funtów zostanie zainwestowane w wzmocnienie brytyjskiego systemu regulacji jądrowych.

Business Green/Michał Perzyński