EnergetykaOZE

Brytyjski koncern SEE patrzy na Europę i USA pod kątem inwestycji w OZE

Offshore. Fot. Polenergia

Brytyjski producent energii i operator sieci SSE Plc przedstawił w środę plany zainwestowania do 50,48 miliardów dolarów do końca 2023 w projekty związane z czystą energią. Stany Zjednoczone mogą stać się miejsce inwestycji brytyjskiego koncernu, dzięki ustawie o redukcji inflacji (IRA – Inflation Reduction Act).

SSE Plc to międzynarodowa firma energetyczna z siedzibą w Perth w Szkocji. Koncern jest wiodącym wytwórcą energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jedną z największych sieci elektroenergetycznych w Wielkiej Brytanii.

Warto zwrócić uwagę, że Wielka Brytania zamierza zwiększyć swoją moc w zakresie energii odnawialnej, dążąc do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 roku i większej niezależności od importowanej energii po zakłóceniu dostaw spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę.

– To, czego chcemy, to przyspieszenie tempa i upewnienie się, że Wielka Brytania może konkurować z miejscami takimi jak Stany Zjednoczone z ich aktem IRA – powiedział Alistair Phillips-Davies, dyrektor generalny SSE.

Phillips-Davies zaznaczył że nie wyklucza inwestycji SSE w Stanach Zjednoczonych w przyszłości, ale powiedział, że oczekuje, że Europa pozostanie głównym rynkiem.

Warto zwrócić uwagę, że administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sierpniu 2022 roku podpisała ustawę o redukcji inflacji, która zapewnia pakiet wsparcia dla czystej technologii o wartości 370 miliardów dolarów na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną. 

Subwencje Waszyngtonu i ceny energii w USA skłoniły duże firmy przemysłowe z Europy do inwestowania za oceanem w projekty ekologiczne. Odpływ kapitałów niepokoi Brukselę, która wkrótce ma ogłosić własny program.

Reuters / Jacek Perzyński

Zielona ekspansja gospodarcza: USA kontra Unia. Spięcie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X