Wielkie złoża gazu w Gruzji mogą zmienić układ sił w regionie

4 lutego 2016, 07:00 Alert

(Rambler News Service/VZ.ru/Piotr Stępiński)

Jak informuje portal Rambler News Service, według szefa amerykańskiej spółki Frontera Resources Steve’a Nikandrosa w Południowej Kachetii (Gruzja) odkryto 5,3 bln m3 gazu ziemnego. W 2015 roku spółka oceniła wielkość złoża na 3,8 bln m3.

Według Nikandrosa wspomniany wolumen może być sprzedawany na rynku w przeciągu najbliższych 10 lat i zmienić zasady gry w dostawach gazu. W ciągu najbliższych pięciu lat spółka zamierza rozpocząć eksport paliwa. Według założeń surowiec miałby trafić do Turcji oraz państw Europy Wschodniej. Należy przypomnieć, że amerykańska spółka podpisała z ukraińskim Naftogazem umowę obiecując dostawy LNG.

Wspomniane doniesienia nie umknęły uwadze rosyjskich mediów. Według wyliczeń Wzgljad 5 bln m3 to prawie dziesięć razy mniej niż zasoby Rosji (ok. 50 bln m3), siedem razy mniej niż Iranu (34 bln m3) i pięciokrotnie mniej niż Kataru (25 bln m3). Z tym, że jak podkreśla portal, zasoby wspomnianych państw są potwierdzone.

Jeżeli Gruzja potwierdzi zasobność w wysokości 5 bln m3, to stanie na równi z takimi państwami jak Wenezuela i Nigeria oraz będzie prześcigała pod tym względem Irak, Norwegię i Egipt.