AlertOZE

Power China rozwija farmy offshore w Wietnamie

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Chińska państwowa firma Power Construction Corporation of China (Power China) zakończyła podnoszenie wszystkich turbin na obszarze morskiej elektrowni wiatrowej Ca Mau 1 w prowincji Ca Mau, najbardziej wysuniętej na południe prowincji w Wietnamie.

W ciągu ostatniej dekady nastąpił gwałtowny wzrost w branży energetycznej Wietnamu. Podobnie jak w Chinach, szybki wzrost gospodarczy Wietnamu okazał się zabójczy dla środowiska naturalnego, dlatego ten kraj usilnie dąży do zreformowania sektora energetycznego i przejścia na odnawialne źródła energii. Taka zmiana pomogłaby złagodzić problemy zdewastowanego ekosystemu, zapewni również bezpieczeństwo energetyczne i sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną działalności gospodarczej i przemysłowej. Eksperci prognozują, że zapotrzebowanie na energię będzie rosło o ponad 8 procent w latach 2021-2030.

Największy projekt morskiej energetyki wiatrowej w Azji Południowo-Wschodniej, o łącznej mocy zainstalowanej 350 MW, podzielony jest na cztery farmy wiatrowe: A, B, C i D.

– Nowy projekt morskiej elektrowni wiatrowej dostarczy 1,1 miliarda kWh nowej generacji energii rocznie, zmniejszając zużycie 450 tysięcy ton węgla i około 880 tysięcy ton emisji CO2 – podał PowerChina.

Firma brała również udział w budowie morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 171 MW w Soc Trang i Bac Lieu oraz morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 310 MW w Binh Dai w Wietnamie.

W lipcu 2022 roku spółka podpisała nowy kontrakt na projekt morskiej farmy wiatrowej w Strefie Turystycznej Kai long-Ca Mau w Wietnamie.

Power China jest spółką w całości należącą do państwa i składa się z 779 firm. W 2020 roku chiński kolos zajął 157. miejsce wśród firm z listy Fortune Global 500 i 41. wśród 500 największych przedsiębiorstw w Chinach.

Firma jest wykonawcą wielu projektów energetycznych, takich jak budowa zapór rzecznych i farm wiatrowych w Chinach, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej oraz budowa kolei dużych prędkości Pekin-Szanghaj w latach 2008-2011.

Energy Global / Jacek Perzyński

Perzyński: Wietnam stawia na offshore


Powiązane artykuły

Warszawa, 25.06.2025. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na sali plenarnej Sejmu w Warszawie, 25 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Posłowie wysłuchają ponadto sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2024 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2024 r. (sko) PAP/Marcin Obara

Lex wiatrak 2.0. Kto i po co chce zmian w ustawie na korzyść deweloperów OZE?

Sejm przyjął wczoraj rozwiązania likwidujące rozwiązania dotyczące wirtualnego prosumenta w rozliczeniach z właścicielami nowo budowanych farmach wiatrowych. Zaproponowany przez Stanisława...
Konferencja ministerstwa klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Mrożenie cen energii przed wakacjami Sejmu. Będzie zgrzyt z prezydentem?

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że mechanizm mrożenia cen energii zostanie przedłużony do końca 2025 roku. Ministerstwo klimatu i...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja mimo licznych elektrowni jądrowych, bierze 30% energii z OZE

Mimo 18 elektrowni jądrowych produkcja energii odnawialnej (OZE) we Francji nigdy nie była tak silna. 33,9 procent energii elektrycznej, zużytej...

Udostępnij:

Facebook X X X