AlertOZE

Power China rozwija farmy offshore w Wietnamie

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Chińska państwowa firma Power Construction Corporation of China (Power China) zakończyła podnoszenie wszystkich turbin na obszarze morskiej elektrowni wiatrowej Ca Mau 1 w prowincji Ca Mau, najbardziej wysuniętej na południe prowincji w Wietnamie.

W ciągu ostatniej dekady nastąpił gwałtowny wzrost w branży energetycznej Wietnamu. Podobnie jak w Chinach, szybki wzrost gospodarczy Wietnamu okazał się zabójczy dla środowiska naturalnego, dlatego ten kraj usilnie dąży do zreformowania sektora energetycznego i przejścia na odnawialne źródła energii. Taka zmiana pomogłaby złagodzić problemy zdewastowanego ekosystemu, zapewni również bezpieczeństwo energetyczne i sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną działalności gospodarczej i przemysłowej. Eksperci prognozują, że zapotrzebowanie na energię będzie rosło o ponad 8 procent w latach 2021-2030.

Największy projekt morskiej energetyki wiatrowej w Azji Południowo-Wschodniej, o łącznej mocy zainstalowanej 350 MW, podzielony jest na cztery farmy wiatrowe: A, B, C i D.

– Nowy projekt morskiej elektrowni wiatrowej dostarczy 1,1 miliarda kWh nowej generacji energii rocznie, zmniejszając zużycie 450 tysięcy ton węgla i około 880 tysięcy ton emisji CO2 – podał PowerChina.

Firma brała również udział w budowie morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 171 MW w Soc Trang i Bac Lieu oraz morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 310 MW w Binh Dai w Wietnamie.

W lipcu 2022 roku spółka podpisała nowy kontrakt na projekt morskiej farmy wiatrowej w Strefie Turystycznej Kai long-Ca Mau w Wietnamie.

Power China jest spółką w całości należącą do państwa i składa się z 779 firm. W 2020 roku chiński kolos zajął 157. miejsce wśród firm z listy Fortune Global 500 i 41. wśród 500 największych przedsiębiorstw w Chinach.

Firma jest wykonawcą wielu projektów energetycznych, takich jak budowa zapór rzecznych i farm wiatrowych w Chinach, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej oraz budowa kolei dużych prędkości Pekin-Szanghaj w latach 2008-2011.

Energy Global / Jacek Perzyński

Perzyński: Wietnam stawia na offshore


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Szefowie senackich komisji chcą wywrócić stolik z ustawą wiatrakową

Senatorowie Stanisław Gawłowski z Koalicji Obywatelskiej i Waldemar Pawlak z PSL postanowili wczoraj „zrobić porządek” z rządowym projektem ustawy o...

Udostępnij:

Facebook X X X