Północne regiony Wietnamu staną przed ryzykiem niedoboru energii rzędu 1,6-4,9 GW w maju i czerwcu, kiedy produkcja energii wodnej została dotknięta gorącą i suchą pogodą. Blackout może zagrozić wietnamskiej gospodarce, która jest ważnym partnerem handlowym UE, a ewentualne konsekwencje spowodują przerwanie łańcuchów dostaw.
Upalna pogoda spowodowała, że zapotrzebowanie na energię w połowie kwietnia przekroczyło zdolności produkcyjne o 5 procent do 823 milionów kWh, podał w raporcie Vietnam Electricity Group (EVN), będący państwowym dostawcą energii.
Warto zwrócić uwagę, że klimat w kraju jest specyficzny i w przeciągu roku charakteryzuje się porą suchą i mokrą. Pora sucha trwa tu od grudnia do kwietnia. Temperatury nie przekraczają zwykle wtedy 28 stopni Celsjusza. Natomiast pora deszczowa, przypadająca na okres od maja do listopada. W tym okresie wysokie temperatury przerywane są cyklicznymi opadami tropikalnego deszczu.
Należy dodać, że hydroenergetyka jest drugim największym źródłem energii w Wietnamie, stanowiąc 26 procent miksu energetycznego kraju, jednak poziomy wody w północnych elektrowniach wodnych są niższe niż normalnie. 24 kwietnia 18 dużych zapór było wypełnionych w mniej niż 20 procentach.
Interesujące jest, że północna część kraju latem zazwyczaj zużywa więcej energii niż regiony południowe i centralne, ale w ostatnich latach zbudowano tam niewiele nowych elektrowni.
Problemem jest to, że większość nowych projektów hydroenergetycznych znajduje się w regionach centralnych i południowych, ale brak odpowiedniej ilości sieci energetycznej techniczne uniemożliwiają im przesyłanie dużej ilości energii na północ.
EVN przewiduje, że popyt na energię między majem a lipcem rok do roku wzrośnie o 15 procent, a jeśli poziom wody spadnie w tamach wodnych, w północnej części kraju może wystąpić niedobór w wysokości 1,6-4,9 GW.
Węgiel jest podstawowym źródłem energii, stanowiąc ok. 56 procent miksu energetycznego Wietnamu. Jednak EVN ostrzega, że elektrownie węglowe i ich docelowa produkcja stoją w obliczu niedoboru surowca w wysokości 1,3 miliona ton.
Dwóch głównych dostawców węgla, Vinacomin i Dong Bac, może dostarczyć w tym roku tylko 46 mln ton, o 11,5 procent mniej niż wymagane.
Aby uniknąć ryzyka blackoutu władze centralne zdecydowały się na zakup energii elektrycznej z Chin i prawdopodobnie będzie o 32 procent niższy niż planowano i wyniesie 1,1 mld kWh.
Władze centralne w Hanoi ostrzegają, że w tym roku ryzyko blackoutu jest bardzo realne, a przerwy w dostawach energii moża stać się bolączką wietnamskich fabryk. Wiele wskazuje na to, że krótkoterminowym rozwiązaniem będzie zwiększenie produkcji mocy elektrowni węglowych. Jednak w perspektywie długoterminowej Wietnam zamierza przyspieszyć rozwój OZE, szczególnie morskich farm wiatrowych.
VnExpress / Jacek Perzyński