Władze Wilna przeprowadzą ćwiczenia na wypadek awarii Elektrowni Ostrowiec na Białorusi

1 sierpnia 2019, 10:30 Alert
Wilno
Wilno. Źródło: Pixabay

5 września część Wilna zostanie ewakuowana na czas symulacji wypadku w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Lokalne władze podają, że celem jest przygotowanie scenariusza, w którym obszar skażenia radioaktywnego obejmuje promień 30 km od elektrowni jądrowej, w tym niektórych części Wilna.

– Scenariusz obejmie ewakuację pewnej części Wilna; ludzie zostaną skierowani do tak zwanych stacji odkażania. Stacja zostanie utworzona przed stadionem Siemens Arena, gdzie ludzie będą zmieniać ubrania, przejdą do autobusów i zostaną eskortowani wzdłuż ulicy Ukmerge w kierunku Wiłkomierza – powiedział Povilas Poderskis, dyrektor administracji wileńskiego samorządu.

Ćwiczenie ma sprawdzić gotowość miejskich firm i usług do reagowania na zagrożenia, a także obejmie symulację cyberataków. – Zakłócimy pracę instytucji publicznych i zobaczymy, jak wszyscy jesteśmy przygotowani – powiedział Poderskis. Skrytykował on władze krajowe za opieszałość w przygotowaniach do uruchomienia Elektrowni Ostrowiec i potencjalnych incydentów z tym związanych. Według niego administracja miasta widzi już „ogromne braki” w finansowaniu, wyposażeniu i interakcji z władzą centralną.

Władze litewskie twierdzą, że budowana około 50 kilometrów od Wilna i mniej niż 30 kilometrów od granicy z Litwą elektrownia w Ostrowcu na Białorusi nie spełnia międzynarodowych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, czemu zaprzecza Mińsk. Tej jesieni Białoruś planuje uruchomić pierwszy reaktor elektrowni.

The Baltic Course/Michał Perzyński