AlertEnergetykaGaz. Energetyka gazowaOnetWykop

Niemiecki kamrat Gazpromu straszy brakiem gazu ale pozostał w Rosji

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Prezes niemieckiej spółki Wintershall, która aktywnie brała udział w finansowaniu budowy spornego gazociągu Nord Stream 2, Mario Mehren ostrzega przed kolejnym kryzysem dostaw gazu z Rosji.

– Ryzyko związane z dostawami nadal istnieje. Przede wszystkim nie jest jasne, co stanie się po wygaśnięciu umowy o tranzycie gazu między Rosją a Ukrainą – powiedział Mehren, jak relacjonuje niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Obecnie przez Ukrainę płynie rosyjski gaz do Austrii i Włoch. Jest to możliwe na podstawie umowy z Ukraina, która wygasa wraz z końcem 2024 roku. Mehren uważa, ze Ukraina nie przedłuży tego kontraktu, tak że dojdzie do znacznych niedoborów gazu w całej Europie, bo gospodarki te są ze sobą powiązane.

W niemieckich magazynach gazu sytuacja wygląda jednak dobrze, bo z dniem 31 lipca są one wypełnione w 87 procentach. Jest to prawie 15 procent więcej, niż w latach poprzednich.

Tymczasem Wintershall, spółka zależna niemieckiego koncernu BASF, jest nadal zaangażowana w trzy projekty wydobywcze na Syberii. Według tej firmy wycofanie się z Rosji doprowadziłoby jedynie do tego, że koncesje, które kosztują miliardy, przypadłyby państwu rosyjskiemu. BASF nie chce sprzedać udziałów współwłaścicielowi spółki Michaiłowi Fridmanowi. To rosyjski Gazprom był odpowiedzialny za kryzys energetyczny, bo ograniczył podaż gazu podnosząc ceny jego oraz energii do rekordowych poziomów w 2022 roku.

FAZ / NDR / Aleksandra Fedorska

Jakóbik: Dzień Zwycięstwa pod znakiem implozji energetycznej Rosji (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X