Wintershall wywiązał się ze zobowiązań finansowych wobec Nord Stream 2

21 maja 2020, 12:45 Alert
Układanie rur Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2 AG
Układanie rur Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2 AG

Niemiecki koncern energetyczny Wintershall Dea poinformował, że wywiązał się ze zobowiązań finansowych wobec Nord Stream 2.

Ostatnia wpłata od Wintershall

– Dokonaliśmy ostatniej płatności w ramach naszego zobowiązania wobec projektu Nord Stream 2 – powiedział prezes Wintershall Dea Mario Meren w rozmowie z RIA Nowosti.

W kwietniu austriacki koncern poinformował, że dotychczas zrealizował płatności w wysokości 712 mln euro. Niemiecki Uniper pod koniec 2019 roku informował, że wysokość jego wpłat na tamten czas wynosiła 700 mln euro. Brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell oraz francuski Engie nie podały do publicznej wiadomości informacji o zobowiązaniach.

Konsorcjum finansowe pomimo oporu UOKiK

Pięć europejskich firm energetycznych zaangażowanych w finansowanie projektu Nord Stream 2 zobowiązało się do wpłaty 950 mln euro od każdego na rzecz budowy bałtyckiego projektu Gazpromu. Pozostałą część kwoty budowy szacowanej na dziewięć miliardów euro miał pokryć Gazprom ze środków własnych. Pieniądze przelewane na konto Nord Stream 2 AG przez europejskie firmy są w formie oprocentowanej pożyczki, którą Gazprom będzie spłacać po uruchomieniu gazociągu.

Wcześniej na powstanie konsorcjum budujące i operujące Nord Stream 2 nie wyraził zgody polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tłumacząc, że powstanie takiego podmiotu zagrażałoby bezpieczeństwu dostaw gazu do Polski i wpłynęłoby na kształt rynku energetycznego w naszej części Europy.

RIA Nowosti/Mariusz Marszałkowski

Gazprom spiera się z UOKiK o dokumentację Nord Stream 2