Wipler: Bez czytelnej polityki energetycznej nowe moce nie będą powstawać

2 września 2013, 15:44 Energetyka

Jak donosi CIRE, Tauron unieważni przetarg na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno, jeśli nie otrzyma od konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa gwarancji do 30 września – poinformował prezes Tauronu Dariusz Lubera. Czy nowe bloki węglowe będą powstawały? Czy rząd powinien zapewnić im dodatkowe gwarancje? Co z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi? Sprawę komentuje poseł niezrzeszony i prezes Stowarzyszenia Republikanie Przemysław Wipler.

Polskie Inwestycje Rozwojowe mają w założeniu wypełniać lukę finansową w projektach inwestycyjnych, które mają dużo dłuższy okres zwrotu, niż w innych przypadkach – mówi polityk – Jednak ani PIR, ani żaden inwestor nie wyłoży realnych pieniędzy w sytuacji w której nie zna polityki energetycznej rządu. To zbyt wielka odpowiedzialność – ocenia.

Zdaniem Wiplera niepewność inwestorów wynika z braku czytelnej polityki energetycznej obecnego rządu. – To kwestia legislacji. Prawo energetyczne powinno pozwalać inwestorowi na obliczenie stopy zwrotu inwestycji długoterminowej w energetyce. W sytuacji w której rząd przyjmuje prawo unijne, bierze na siebie odpowiedzialność za rentowność części projektów – twierdzi Wipler. – W tym momencie przyjęcie sprawozdania gwarantującego odpowiedni poziom cen energii to minimum, bez którego nie będzie można prowadzić poważnych inwestycji.

– Dlatego w tej sytuacji nikt nie weźmie na siebie ryzyka i nie podejmie decyzji o zainwestowaniu wielkich pieniędzy, bo po prostu nie chce iść do więzienia – sumuje rozmówca BiznesAlert.pl.