Nowa linia produkcyjna w Dęblinie przybliża Polskę do wzmocnienia obrony powietrznej

8 czerwca 2024, 06:45 Alert

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 (WZL1), we współpracy z Lockheed Martin, otworzyły zakład i linię produkcyjną w Dęblinie. Na miejscu będą wytwarzane kontenery do pocisków Patriot Advanced Capability-3, które są pozyskiwane w ramach programu Wisła, mającego na celu rozwinięcie polskiej obrony powietrznej.

Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3). Źródło: WZL nr 1

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 poinformowały o otwarciu nowej linii produkcyjnej w Dęblinie. Projekt powstał przy współpracy z amerykańskim Lockheed Martin. W zakładach będą powstawały kontenery startowe pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancment (MSE). Uruchomienie linii projekcyjnej odbywa się w ramach projektu Wisła, obejmującego pozyskanie obrony powietrznej średniego zasięgu. W sierpniu ubiegłego roku ministerstwo obrony narodowej podpisało umowy z Lockheed Martin i Raytheon Company.

Kontener startowy jest obudową konstrukcyjną kanistra rakiety przechwytującej, umożliwia on bezpieczny transport i ochronę pocisku. Nowy zakład uzyskał certyfikację Lockheed Martin i amerykańskiego rządu.

Produkcja Kontenerów Startowych Pocisków PAC-3 MSE Patriot. Źródło: WZL nr 1

– Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią w Lockheed Martin. – Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie – dodał.

W czerwcu ubiegłego roku WZL1 dostało zamówienie od Lockheed Martin na dwa kontenery startowe. Produkcja pierwszych kontenerów planowana jest na wrzesień 2024 roku.

PAC-3 MSE opiera się na technologii „hit to kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia. Są skuteczne przeciwko pociskom balistycznym, manewrującym i statkom powietrznym.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 / Marcin Karwowski

Czy Tarcza Wschód ochroni Polskę? Spięcie