AlertBezpieczeństwoInfrastruktura

Nowa linia produkcyjna w Dęblinie przybliża Polskę do wzmocnienia obrony powietrznej

Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3). Źródło: WZL nr 1

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 (WZL1), we współpracy z Lockheed Martin, otworzyły zakład i linię produkcyjną w Dęblinie. Na miejscu będą wytwarzane kontenery do pocisków Patriot Advanced Capability-3, które są pozyskiwane w ramach programu Wisła, mającego na celu rozwinięcie polskiej obrony powietrznej.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 poinformowały o otwarciu nowej linii produkcyjnej w Dęblinie. Projekt powstał przy współpracy z amerykańskim Lockheed Martin. W zakładach będą powstawały kontenery startowe pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancment (MSE). Uruchomienie linii projekcyjnej odbywa się w ramach projektu Wisła, obejmującego pozyskanie obrony powietrznej średniego zasięgu. W sierpniu ubiegłego roku ministerstwo obrony narodowej podpisało umowy z Lockheed Martin i Raytheon Company.

Kontener startowy jest obudową konstrukcyjną kanistra rakiety przechwytującej, umożliwia on bezpieczny transport i ochronę pocisku. Nowy zakład uzyskał certyfikację Lockheed Martin i amerykańskiego rządu.

Produkcja Kontenerów Startowych Pocisków PAC-3 MSE Patriot. Źródło: WZL nr 1

– Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią w Lockheed Martin. – Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie – dodał.

W czerwcu ubiegłego roku WZL1 dostało zamówienie od Lockheed Martin na dwa kontenery startowe. Produkcja pierwszych kontenerów planowana jest na wrzesień 2024 roku.

PAC-3 MSE opiera się na technologii „hit to kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia. Są skuteczne przeciwko pociskom balistycznym, manewrującym i statkom powietrznym.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 / Marcin Karwowski

Ekspert tłumaczy z czego bierze się wzrost cen energii (WIDEO)


Powiązane artykuły

Siły Bezzałogowe Ukrainy uderzyły w rosyjski Instytut Badawczy Chemii Stosowanej, foto: Facebook GeneralStaff.ua

Ukraińskie drony uderzyły w zakład produkujący Shahedy w Rosji

Siły Bezzałogowe Ukrainy uderzyły w rosyjski Instytut Badawczy Chemii Stosowanej, gdzie powstają głowice termobaryczne do dronów Shahed. To kolejny cios...

Zapłonęła Biedronka. Winna jest fotowoltaika

Trwa pożar sklepu Biedronka w Buku. W akcji gaśniczej uczestniczy około 30 zastępów straży pożarnej. Rzecznik PSP poinformował, że pożar...
Rosja zaatakowała Ukrainę 550 atakami lotniczymi, z których 478 celów udało się zneutralizować, foto: DSNS/facebook

Rosyjski atak na Kijów uszkodził wydział konsularny Ambasady RP

Podczas zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów w nocy z 3 na 4 lipca ucierpiał wydział konsularny Ambasady RP –...

Udostępnij:

Facebook X X X