EnergetykaEnergia elektrycznaOpinie

Witucki: Ustawa przesyłowa wesprze dialog ze społecznościami lokalnymi

Linie Przesyłowe Kraków/Wieliczka Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Linie Przesyłowe Kraków/Wieliczka Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Konfederacja Lewiatan popiera zmiany w ustawie o sieciach przesyłowych. – Przeprowadzenie prac związanych z rozbudową infrastruktury sieciowej w zgodzie i w porozumieniu z lokalnymi społecznościami będzie stanowiło kluczowy czynnik wpływający na tempo transformacji energetycznej – ocenia prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki w liście do wiceminister klimatu.

Konfederacja Lewiatan chwali pomysł nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych ustaw. – Przeprowadzenie prac związanych z rozbudową infrastruktury sieciowej w zgodzie i w porozumieniu z lokalnymi społecznościami będzie stanowiło kluczowy czynnik wpływający na tempo transformacji energetycznej – pisze Maciej Witucki do wiceminister klimatu Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej.

– Konfederacja Lewiatan uważa prace nad tzw. specustawą przesyłową za priorytetowe. Przyjęcie tej ustawy jest kluczowe dla przeprowadzenia transformacji energetycznej polskiej gospodarki, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw przystępnej cenowo oraz niskoemisyjnej energii elektrycznej. Będzie także służyło realizacji Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032, który został opracowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne – czytamy w liście. – Widzimy jak dynamicznie zmienia się sytuacja w zakresie przyłączania rozproszonych źródeł wytwórczych i nowych odbiorców oraz jak zmieniają się potrzeby rozbudowy sieci w związku z koniecznością realizacji unijnych celów i integracji rosnącej liczby niestabilnych źródeł wytwórczych.

– W naszej ocenie lista inwestycji towarzyszących mogłaby być rozszerzona w kolejnych okresach, a na tę chwilę mogłaby zostać zaktualizowana zgodnie z najnowszą wiedzą branży energetycznej (w szczególności segmentu dystrybucji energii elektrycznej). Konfederacja Lewiatan deklaruje współpracę i wsparcie procedowanego w Sejmie projektu przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednocześnie informujemy, iż w tym celu przewidziane są z naszej strony odpowiednie działania komunikacyjne – podsumowuje autor listu.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X