EnergetykaOpinieOZEWęgiel. energetyka węglowa

Eksperci: Trzy wizje odejścia od węgla na ratunek energetyce

– Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku nie odpowiada na palące problemy, z którymi Polska zmierzy się w najbliższej dekadzie. Potrzebne są trzy kolejne strategiczne wizje – apelują eksperci w artykule EnergiaNews.

Opieszałość i bezradność

– Opieszałość i sceptycyzm wobec szybkiego rozwoju OZE w krótkim okresie jest główną przyczyną bezradności państwa w obliczu „energetycznego trylematu”. Polska potrzebuje zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałania zbyt drastycznemu wzrostowi cen energii oraz ochrony klimatu – czytamy w apelu, pod którym podpisali się dr Kacper Szulecki z Uniwersytetu w Oslo, dr Andrzej Ancygier z Uniwersytetu Nowojorskiego, Paweł Czyżak z Fundacji Instrat, Gniewomir Flis z Agora Energiewende, Ilona Jędrasik z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Małgorzata Kasprzak z Ember, dr Marcin Popkiewicz, z Naukaoklimacie.pl i Ziemianarozdrozu.pl oraz dr Marcin Stoczkiewicz z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Zdaniem ekspertów, PEP2040 opiera niemal cały ciężar redukcji emisji na wielkoskalowych technologiach, wspieranych blokami gazowymi. Pomijając najszybsze i najtańsze z punktu widzenia inwestycyjnego rozwiązania, tj. fotowoltaikę i wiatr na lądzie, a także potencjał efektywności i oszczędności energetycznej, przesuwa realną dekarbonizację na lata 40.

Autorzy apelu zaznaczają, że w swoim horyzoncie czasowym PEP2040 nie jest kompatybilny z perspektywą wyzerowania emisji CO2 do 2050 roku, którą wyznacza porozumienie paryskie. Polska jako jego sygnatariusz zobowiązała się do przedstawienia swojego deklarowanego wkładu w realizację celu utrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2°C (a o ile to możliwe poniżej 1,5°) – czytamy na stronie EnergiaNews.

Bezpieczeństwo, koszty i dekarbonizacja

Eksperci przedstawili trzy punkty, w których oczekują działania rządu. Pierwszym z nich jest apel, aby rząd przygotował krótkoterminową strategię redukcji emisji do 2030 roku zgodną z unijnym celem redukcji o 55 procent względem 1990 roku, a także przygotował narzędzia regulacyjne i wsparcie umożliwiające przyspieszony rozwój takich źródeł, które będą w stanie jednocześnie zapewnić obniżenie emisji i ograniczyć deficyt mocy w systemie.

Drugą kwestią jest przygotowanie zintegrowanej strategii polityki energetycznej i klimatycznej, spójnej z horyzontem porozumienia paryskiego i celami unijnymi. Ich zdaniem, taka strategia musi zawierać wizję dekarbonizacji w perspektywie 2050 roku, ale także otwierać dyskusję na temat ujemnych emisji CO2 netto w drugiej połowie XXI wieku.

Po trzecie, autorzy apelu chcą, aby ministerstwo klimatu i środowiska sprecyzowało jednoznaczny cel osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Uważają oni, że przedstawienie jasnej deklaracji wynika z oczekiwań społecznych – jest potrzebne zarówno tym grupom, które są już do dekarbonizacji przekonane, jak i tym, dla których odchodzenie od paliw kopalnych oznaczać będzie trudną i wymagającą transformację zawodową, regionalną i zmianę stylu życia.

Treść apelu można znaleźć tutaj.

Opracował Jędrzej Stachura

MAP: Prace nad strategią energetyczną nie zakładają przejęcia Taurona przez PGE


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X