Wizyta Baerbock w USA mogła być ratunkiem dla Nord Stream 2

7 stycznia 2022, 14:30 Alert
Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene
Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene

Niemiecka gazeta die Welt ogłasza pierwszy duży sukces nowej minister spraw zagranicznych. Zaledwie parę godzin po wizycie Annaleny Baerbock w Waszyngtonie rozmywają się pogróżki o następnych sankcjach na Nord Stream 2.

Beabock zapytana w USA przez dziennikarzy o wstrzymanie Nord Stream 2, powstrzymała się od perspektywy zatrzymania go przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w przeciwieństwie do Roberta Habecka oraz broniła planów kanclerza Olafa Scholza (SPD) dotyczących wznowienia rozmów z Rosją.

Politico, medium, które należy jak die Welt do Axel-Springer-Verlag, podało, że Demokraci, którzy chcieli głosować za sankcjami po wizycie Baerbock zmienili zdanie i wydają się wycofywać wsparcie dla inicjatywy republikanów w Senacie.

– W tym momencie, gdy mamy do czynienia z rosyjskimi działaniami przeciwko Ukrainie, bardzo ważna jest dla nas ścisła współpraca z naszymi sojusznikami, a Niemcy są jednym z tych bardzo ważnych sojuszników. I dlatego uważam, że ta inicjatywa pojawia się w nieodpowiednim czasie – powiedziała senator Demokratów Jeanne Shaheen znana z inicjatyw przeciwko Nord Stream 2 z przeszłości.

Republikanie potrzebują 10 głosów z grona Partii Demokratycznej, aby przegłosować sankcje, których prezydent Biden nie mógłby już powstrzymać.

Die Welt/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Tajny protokół Nord Stream 2 z Baltic Pipe w tle