Wizyta wicepremiera Siemoniaka w Małopolsce

18 sierpnia 2015, 12:00 Bezpieczeństwo

W poniedziałek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przebywa z wizytą w województwie małopolskim.

O godz. 10.30 minister Tomasz Siemoniak spotkał się z kadrą dowódczą i żołnierzami Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył także Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański oraz inspektor Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotr Patalong.

– Od wielu lat korzystamy z tego, że Wojska Specjalne cieszą się znakomitą opinią i należą absolutnie do światowych liderów, do światowej ekstraklasy – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w DKWS. Minister dodał, że polskie Wojska Specjalne przez lata uzyskały taką pozycję w NATO, potwierdzoną ćwiczeniami i certyfikatami.

Jak zaznaczył szef MON, po półtora roku reformy i dostosowania struktur dowodzenia Wojsk Specjalnych osiągnięty został docelowy model ich funkcjonowania.

Podczas wizyty w DKWS minister Tomasz Siemoniak spotkał się z żołnierzami – uczestnikami ultratriathlonu im. generała Włodzimierza Potasińskiego. – Bardzo się cieszę, że mogę wyróżnić tych, którzy należą do najlepszych z najlepszych. Nie dość, że pokazaliście swoją nadzwyczajną sprawność fizyczną, to jeszcze w szczytnym celu (…). Miarą naszego szacunku do tradycji i byłych dowódców jest to, że o nich pamiętamy i czcimy ich pamięć – mówił minister do żołnierzy.

Po południu wicepremier, minister obrony spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz zarządem  Zakładów Mechanicznych Tarnów. W spotkaniu uczestniczył Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański.

– Zakłady Mechaniczne w Tarnowie mają dobrą strategię rozwoju. Łączą zaangażowanie na rzecz SZ RP z dobrymi projektami eksportowymi – powiedział podczas wizyty wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony zaznaczył, że Zakład Mechaniczny w Tarnowie należy do grona stałych partnerów wojska, jeśli chodzi o przemysł obronny.

– Odnotujmy dokonaną w ciągu ostatnich dwóch lat gigantyczną operację konsolidacji polskiego przemysłu obronnego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dzisiaj zupełnie inaczej Ministerstwo Obrony rozmawia o dużych projektach. Można łatwiej wykorzystać potencjał firm takich jak Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej.

Zakłady Mechaniczne Tarnów, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej specjalizują się w produkcji karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zestawów przeciwlotniczych, granatników, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz systemów kontenerowych.

Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Tarnów oglądał Wydział Produkcji Uzbrojenia, odwiedził Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki, wziął też udział w dynamicznym pokazie wyrobów w Stacji Prób.

Bezpośrednio po zakończeniu wizyty w Zakładach Mechanicznych wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak złożył wieniec przed mauzoleum generała J. Bema w Parku Strzeleckim.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/DKWS/ZM Tarnów