AlertEnergetykaGaz.OnetWykop

Putin mówi Calrsonowi o warunkach ataku na Polskę i chce otwarcia Gazociągu Jamalskiego

Tucker Carlson i Władimir Putin. Fot, Kremlin.ru.

Tucker Carlson i Władimir Putin. Fot, Kremlin.ru.

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że zaatakowałby Polskę tylko gdyby ona zaatakowała Rosję i odniósł się do zatrzymania dostaw gazu rosyjskiego przez Gazociąg Jamalski.

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson przeprowadził wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Został on wyemitowany w czasie debaty Kongresu USA o nowym wsparciu dla Ukrainy. Został zapytany między innymi o to, czy chciałby zaatakować Polskę. Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą, ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? – odpowiedział Putin.

Pojawił się też wątek gazowy. – Nie chodzi tylko o Nord Stream 1 który został wysadzony. Nord Stream 2 został uszkodzony, ale jedna rura jest cała i sprawna, a gaz może być przez nią słany do Europy, ale Niemcy tego nie chcą – ocenił Putin w rozmowie z Tuckerem Carlsonem.

– Jest kolejny szlak przez Polskę, zwany Jamał-Europa, i można nim słać duży wolumen. Polska go zamknęła i uzyskuje korzyść kosztem Niemiec, otrzymując środki z funduszy europejskich, a największym dawcą tych środków są Niemcy – powiedział Władimir Putin. – Niemcy karmią do pewnego stopnia Polskę. Tymczasem oni (Polska – przyp. red.) zatrzymali szlak do Niemiec – dodał.

Faktem jest, że to Rosjanie zatrzymali dostawy gazu do klientów europejskich, w tym Polski, wiosną 2022 roku. Użyli w tym celu pretekstu w postaci sporu o płatność w rublach. Później Polska objęła sankcjami właściciela polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego EuRoPol Gaz, a Rosjanie wprowadzili kontrsankcje wykluczające dostawy tym szlakiem. Ta spółka jest obecnie przejęta przez Orlen, a Gazociąg Jamalski pod kontrolą operatora Gaz-System jest przekształcany w zwykłą część krajowego systemu przesyłowego.

Zatrzymanie dostaw gazu od Gazpromu do PGNiG w kwietniu 2022 roku zostało zaskarżone do arbitrażu. Rosjanie zerwali w ten sposób kontrakt jamalski obowiązujący do końca tamtego roku.

Wojciech Jakóbik

Orlen zwija Jamał od Wschodu dzięki sankcjom wobec Rosji


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X