AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Putin chce skraść Zachodowi serca naftowe na Bliskim Wschodzie

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Rosyjski prezydent Władimir Putin odwiedzi szóstego grudnia Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Połączy rozmowy o wzmocnionej współpracy z tematami wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Z kolei prezydent Iranu zjawi się w Moskwie następnego dnia.

Kraje Bliskiego Wschodu nie przyłączyły się do sankcji Zachodu za inwazję Rosji na Ukrainie. Arabia Saudyjska współpracuje z Rosją w ramach porozumienia naftowego OPEC+ i dodatkowych deklaracji unilateralnych o cięciach wydobycia mających podnieść cenę ropy. Moskwa i Rijad zgodziły się o konieczności przedłużenia cięć o razem 1,3 mln baryłek ropy na pierwszy kwartał 2024 roku ze względu na spadek wartości baryłki.

Firmy z Emiratów pomagały Rosjanom reeksportować dobra objęte sankcjami unijnymi. Jednakże banki ZEA wzmacniają kontrolę przekazów pieniężnych oraz handel ropą na giełdzie w Dubaju pod presją USA. Gazprombank stracił rachunek w dubajskim banku Mashreq, ale posiada kolejne dwa w tym mieście.

Iran posiada tankowce wchodzące w skład floty widmo pomagającej Rosji omijać sankcje zachodnie w postaci ceny maksymalnej dostaw rosyjskich w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Pomoc Iranu i innych krajów pozwala Rosjanom do pewnego stopnia omijać te ograniczenia.

Z kolei Dubaj i Rijad próbowały mediować między Kijowem a Moskwą w sprawie pomocy humanitarnej oraz wymiany jeńców. Rosja jest zaś zaangażowana w rozmowy na temat uwolnienia jeńców izraelskich z paszportem rosyjskim przetrzymywanych przez Hamas wobec konfliktu w Strefie Gazy.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Sankcje wobec Rosji to maraton, a nie sprint


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Rosja przewozi zapasy, by przetestować Latający Czarnobyl

Rosyjskie statki z zaopatrzeniem zbliżają się do archipelagu na Morzu Barentsa. Znajduje się tam poligon służący do testów pocisku manewrującego...

Udostępnij:

Facebook X X X