Władze portów w Szwecji czekają na werdykt wojska w sprawie Nord Stream 2

24 października 2016, 07:00 Alert
Ship-to-Ship Transport in Slite, Sweden
Dostawa rur do Nord Stream. Fot Nord Stream 2

We wrześniu władze portu Karlshamn nabyły ziemie w miejscowości Stilleryd w pobliżu portu. Przeznaczeniem tej inwestycji jest składowanie rur na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2. Jednak na początku tego tygodnia głównodowodzący szwedzkiej armii podkreślił, że wynajmowanie na potrzeby Nord Stream 2 Gazpromu dwóch portów – w Slite na Gotlandii oraz Karlshamn na południu Szwecji – może zagrażać bezpieczeństwu kraju.

– W tej chwili nasze plany nie uległy zmianie. Obserwujemy sytuację dotyczącą bezpieczeństwa i możemy je zmienić, jeśli otrzymamy wyraźny sygnał ze strony Sił Zbrojnych – powiedział przedstawiciel partii socjaldemokratów, Per-Ola Mattsson wiceprezes Zarządu Regionalnego i Komisji Wykonawczej Regionalnego w regionie Blekinge. Kiedy port chciał nabyć grunty, podkreślono, że teren zostanie przeznaczony na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2. – Wiem, że nie było krytyki od centrowych członków rady, którzy, mieli nie wiedzieć na jakie potrzeby zostanie przeznaczony ten teren. Teraz jednak sprawa została rozpatrzona i było całkowite porozumienie za sprzedażą ziemi – mówił radny Per-Ola Mattsson.

W kwestii bezpieczeństwa Mattsson podkreśla, że dopóki nie pojawią się konkretne decyzje, inwestycja będzie realizowana. – My w Karlshamn nie powinniśmy zajmować się polityką obronną ani brać na siebie roli adwokata szwedzkiej polityki bezpieczeństwa. Dzisiaj widzimy tę sprawę jako projekt biznesowy. Tak długo jak nie mamy innych decyzji ze strony czynników rządowych czy wojska projekt będzie kontynuowany – mówił Per-Ola Mattsson. Port nabył grunty komunalne za 50 mln koron. – Nie wiem, ile firma spodziewa się zarobić na współpracy z rosyjskim Gazpromem. Z tego co rozumiem, rury powinny zostać przetransportowane do portu w przyszłym roku, a okres ich magazynowania rozciąga się na kilka najbliższych lat.

Na początku września władze portu w Karlshamn na południu Szwecji potwierdziły informację, że rosyjski Gazprom chce wykorzystać ten port jako kolejną bazę logistyczną i miejsce składowania rur w Szwecji. Ewentualna umowa zostanie jednak podpisana, jeśli sprawy formalne, jak zezwolenie na realizację inwestycji w Szwecji, zostaną załatwione. Port w Karlshamn uznawano w okresie zimnej wojny za strategiczne miejsce na mapie Morza Bałtyckiego. Znajduje się także w bezpośredniej bliskości bazy morskiej w Karlskrona oraz bazy lotniczej w Kallinge.

Szwedzkie wojsko ostrzega przed Nord Stream 2

Blekinge Läns Tidning/Bartłomiej Sawicki