Włosi kończą dowództwo w ramach Baltic Air Policing. 1 września zastąpią ich Węgrzy

27 sierpnia 2015, 08:00 Alert
NATO’s Baltic Air Policing Mission

(Ministerstwo Obrony Litwy/Patrycja Rapacka)

27 sierpnia kontyngent włoskich sił powietrznych zakończy swoje zadanie w ramach kolejnej zmiany NATO Baltic Air Policing. Włosi patrolowali przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach dwóch rotacji z bazy w Szawlach. Przez łącznie 8 miesięcy zadania wykonywały samoloty Eurofighter Typhoon.

Włosi na początku stycznia 2015 roku wystawili do służby cztery samoloty i 100 żołnierzy, w tym pilotów, mechaników i personel logistyczny. Wraz z nimi zadania wykonywali lotnicy z Polski i Hiszpanii.

W pierwszej rotacji Włosi dowodzili misją, a w drugiej zostali zastąpieni przez Norwegów. Trzeci komponent stanowili wówczas Brytyjczycy, operujący z estońskiej bazy Amari.

Od 1 września 2015 roku misją dowodzić będą Węgrzy, którzy do bazy w Szawlach oddelegują cztery samoloty JAS-39 Grippen. W skład tej zmiany wejdą również Niemcy na Typhoonach.

Rządy państw bałtyckich liczą, że główny kontyngent NATO z bazy w Szawlach zostanie wzmocniony przez kolejne samoloty rozlokowane w Estonii. Państwa członkowskie wyraziły taką gotowość, o ile zajdzie taka potrzeba.

NATO oddelegowało personel lotniczy do pilnowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w 2004 roku, wraz z ich akcesją do sojuszu. Po aneksji Krymu przez Rosję, zdecydowano o zwiększeniu kontyngentu.

Litwa, Łotwa i Estonia zapewniają wsparcie logistyczne dla tej misji warte o łącznej wartości 15 milionów euro w skali roku.

Więcej informacji:

Zmiany w Baltic Air Policing. Dowództwo nad misją przejmą Węgry

Litwa i Norwegia chcą rozwijać Baltic Air Policing

Typhoony filarem RAF co najmniej do 2019 roku