WN: 2016 rokiem gazu w europejskiej energetyce

27 stycznia 2017, 16:45 Energetyka
gaz energetyka

Gaz wygrywa, węgiel jest największym przegranym wśród źródeł energii elektrycznej w UE – tak wygląda pierwsze podsumowanie ubiegłego roku w unijnym sektorze wytwarzania. O wypychaniu jednego surowca przez drugi decydują relacje cen – piszą Wojciech Krzyczkowski i Justyna Piszczatowska, eksperci portalu WysokieNapiecie.pl

Jak wynika z raportu think tanku Agora Energiewende, produkcja prądu z węgla – w tym brunatnego – w Unii Europejskiej spadła w 2016 r. o niemal 12%, czyli o 94 TWh. Taka ilość energii odpowiada mniej więcej dwóm trzecim jej rocznego zużycia w Polsce. Ubytek został wypełniony z nadwyżką przez gaz, z którego podstało o 20% energii więcej niż w 2015 r. W porównaniu z całością produkcji jest to zmiana o mniej więcej 3 punkty procentowe – dla węgla w dół, dla gazu w górę. W efekcie udział węgla w unijnym miksie energii wyniósł w 2016 r. 24,6%, a gazu – 18,6%.

Gaz jest paliwem znacznie mniej emisyjnym od węgla, więc poskutkowało to obniżeniem emisji – tylko z powodu wyparcia części energetyki węglowej przez gazową UE wyemitowała o 48 mln ton (4,5%) CO2 mniej niż w 2015 r.

Połowa całego zjawiska pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jednak produkcja z gazu kosztem węgla wzrosła także we Włoszech, Holandii, Niemczech i Grecji. Co więcej, z gazu powstało 598 TWh energii, ale to ciągle sporo poniżej rekordu z 2010 r., kiedy elektrownie gazowe dały 766 TWh. Zdaniem Agora Energiewende, oznacza to, że dalsze wypieranie węgla przez gaz jest możliwe i to bez budowy żadnej nowej infrastruktury, po prostu przez uruchomienie niewykorzystywanych z różnych powodów mocy.
Będzie to zależało oczywiście od zmian cen surowców. O tym, że Gaz jest coraz groźniejszy dla węgla, pisaliśmy już jesienią 2016 r. Prąd z gazu był coraz bardziej atrakcyjny w relacji do tego z węgla ze względu na wzrost cen tego drugiego. Czy w 2017 r. ta tendencja będzie się utrzymywać, przesądzi głównie zapotrzebowanie na węgiel na rynkach azjatyckich. Międzynarodowa Agencja Energii w dłuższym horyzoncie oczekuje powolnego spadku popytu na węgiel w Chinach, ale surowiec ten będzie dominował w tamtejszej energetyce jeszcze przez długie lata.

Jak wzrósł udział OZE w unijnej produkcji energii w 2016 r. ? o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl