Firmy szukają sposobów na to, by produkcja wodoru była coraz tańsza

10 marca 2020, 11:45 Alert
Hydrogen Wallpaper Safari
Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Obecnie technologie wodorowe są wciąż postrzegane jako przyszłościowe, ale poza głównym nurtem, głównie ze względu na rozpowszechnienie tego surowca, czego powodem jest wciąż wysoka cena jego pozyskiwania. Są jednak firmy, które opracowują coraz nowocześniejsze technologie, które sprawią, że będzie to coraz bardziej opłacalne.

Ile kosztuje produkcja wodoru?

W prefekturze Fukushima w Japonii została otwarta fabryka wodoru o mocy 10 MW.Właśnie otwarto fabrykę wodoru o mocy 10 MW zasilaną energią odnawialną w prefekturze Fukushima w Japonii. Fukushima Hydrogen Energy Research Field, został wdrożony przez konsorcjum, w skład którego wchodzą japońskie agencje rządowe, a także prywatne firmy Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation (Toshiba ESS), Iwatani Corporation i regionalna firma elektroenergetyczna Tohoku Electric Power Co.

FH2R wytwarza do 1200 Nm3 wodoru na godzinę, pomagając dostosować podaż i popyt w lokalnej sieci, a tym samym pomóc w integracji zmiennej energii odnawialnej. Projekt jest połączony z 20 MW energii słonecznej z pobliskiej farmy fotowoltaicznej, która zasila elektrolizer pobierający wodór z wody. System prognozowania zapotrzebowania na wodór i podaży określi, ile go musi wyprodukować na potrzeby transportu zarówno w prefekturze Fukushima, jak w innych regionach, a ile potrzebne jest do zrównoważenia sieci energetycznej. Jest to największa na świecie jednostka do wytwarzania wodoru, stworzona po to, by ceny tego pierwiastka na rynku stopniowo spadały.

Japonia, silnie uzależniona od importu paliw kopalnych, w tym dużych ilości ciekłego gazu ziemnego (LNG), próbuje stworzyć system podaży i popytu na wodór wraz z rozwojem energetyki odnawialnej. Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu opracowało plan, dzięki któremu produkcja wodoru ma być tańsza; żeby wodór był konkurencyjny, wyprodukowanie 1 metra sześciennego powinno pochłaniać 4,3 kWh energii elektrycznej do 2030 roku. Obecnie niemiecka firma Ensemble twierdzi, że jest już w stanie wyprodukować 1 metr sześcienny wodoru z 4,4 kWh. Naturalnie im mniej energii będzie zużywane do wyprodukowania wodoru, tym będzie on tańszy, a w konsekwencji bardziej opłacalny. Ensemble twierdzi, że za cztery lata będzie w stanie wyprodukować kilogram wodoru kosztem 1,71 dolara.

Energy Storage News/Michał Perzyński

Powstaje europejski sojusz wodorowy. Czy dołączą do niego giganci z Polski?