Spór europejski o wodór z udziałem Polski na horyzoncie

24 grudnia 2020, 09:45 Alert
uniaeuropejska
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie wodoru zielonego wytwarzanego z energii ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej, na które liczy Polska pragnąca używać tego paliwa z różnych źródeł.

Unia Europejska uruchomiła inicjatywę wodorową Important Project of Common European Interest (IPCEI) podpisaną przez 23 kraje europejskie, w tym Norwegię, które chcą inwestować w rozwój gospodarki wodorowej. Zyskała ona poparcie między innymi Polski i Niemiec. IPCEI pozwoli finansować badania wykorzystania wodoru oraz infrastrukturę transgraniczną pozwalającą go wykorzystać.

EurActiv.com ustalił, że sygnatariusze wspomnianego listu obawiają się, że zgoda na pozyskiwanie wodoru z różnych źródeł, a nie jedynie z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii, pozwoli na dalsze wykorzystanie infrastruktury gazowej (wodór niebieski) albo elektrowni jądrowych (wodór fioletowy). Polska zamiera tak postąpić, o czym informował BiznesAlert.pl.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wodór z Baltic Pipe, czyli klucz Polski do skarbca unijnego