Spór europejski o wodór z udziałem Polski na horyzoncie

24 grudnia 2020, 09:45 Alert

Austria, Dania, Hiszpania, Luksemburg i Portugalia opowiedziały się za promocją jedynie wodoru zielonego wytwarzanego z energii ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia możliwości finansowania infrastruktury gazowej, na które liczy Polska pragnąca używać tego paliwa z różnych źródeł.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Unia Europejska uruchomiła inicjatywę wodorową Important Project of Common European Interest (IPCEI) podpisaną przez 23 kraje europejskie, w tym Norwegię, które chcą inwestować w rozwój gospodarki wodorowej. Zyskała ona poparcie między innymi Polski i Niemiec. IPCEI pozwoli finansować badania wykorzystania wodoru oraz infrastrukturę transgraniczną pozwalającą go wykorzystać.

EurActiv.com ustalił, że sygnatariusze wspomnianego listu obawiają się, że zgoda na pozyskiwanie wodoru z różnych źródeł, a nie jedynie z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii, pozwoli na dalsze wykorzystanie infrastruktury gazowej (wodór niebieski) albo elektrowni jądrowych (wodór fioletowy). Polska zamiera tak postąpić, o czym informował BiznesAlert.pl.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wodór z Baltic Pipe, czyli klucz Polski do skarbca unijnego