EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Wójcik: Metan z pokładów węgla. Lek na problemy energetyki?

Wczoraj ( 8 czerwca) w Katowicach oficjalnie zostało otwarte Międzynarodowe Centrum Doskonałości w dziedzinie Metanu z Kopalń Węgla. Ta pierwsza w świecie instytucja zajmująca się szeroko związaną problematyką metanu ma spełniać trzy podstawowe zadania: zapewnić optymalne wydobycie metanu z pokładów węgla kamiennego, zwiększyć bezpieczeństwo w kopalniach dzięki skutecznemu odmetanowywaniu i wreszcie poprzez efektywne przechwytywaniu metanu znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarniach – pisze Teresa Wójcik. 

Te trzy zadania są ważne nie tylko z gospodarczego punktu widzenia, ale także bardzo istotne dla realizacji polityki ochrony klimatu jako elementy programu zrównoważonego rozwoju, na który szczególny nacisk kładzie ONZ. – podkreślali na odbywającej się z tej okazji konferencji naukowej Daniel Bruner i Clark Taltignton, eksperci Komisji Gospodarczej ONZ.

Uznanie dla polskich naukowców i inżynierów

Usytuowanie w Polsce Międzynawowego Centrum Doskonałości Metanu jest dowodem uznania dla osiągnięć polskich naukowców i polskiego górnictwa zarówno w branży węgla kamiennego jak i gazowego. Nowe rozwiązania, w tym inżynierskie związane z pozyskiwaniem metanu ze złóż węgla polskich kopalń przyczynią się do rozwoju technologii eksploatacji tego gazu, zwiększą efektywność górniczą i przyczynią się do poprawy stanu bezpieczeństwa w górnictwie węglowym. Dla Polski komercyjne zarządzanie metanem z kopalń będzie mieć znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w postaci dodatkowych 1-2 mld m3. gazu. – To wzbogacenie naszego portfolio gazowego – podkreślił Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju
Gromadzone będą w Centrum m.in. informacje i doświadczenia w zakresie zarządzania metanem z kopalń węgla kamiennego. Ale nie tylko – Centrum ma również uczestniczyć w projektach badawczych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zwłaszcza w krajach takich jak Chiny, dla których węgiel jeszcze długo będzie podstawowym surowcem energetycznym. Drenaż przed-eksploatacyjny metanu będzie w tych krajach ważnym rozwiązaniem. Najlepsze praktyki w zakresie metanu wentylacyjnego przedstawił Richard Mattus.

Doświadczenia i perspektywy

Doświadczenia ze Stanów Zjednoczonych dotyczą jednak nie tylko drenażu metanu z eksploatowanych złóż węgla kamiennego. Ważne informacje geologiczne i inżynierskie przedstawili eksperci amerykańscy w zakresie eksploatacji metanu z tych złóż z powierzchni. Stosowana jest technologia wierceń kierunkowych, z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego, przy pewnym zróżnicowaniu tej technologii wobec złóż łupkowych. Uzysk metanu zależny jest nie tylko od technologii, ale przede wszystkim od zawartości gazu w węglu. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęcie przedeksplotacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla miało miejsce 30 lat temu. Wiceprezes Kroplewski spodziewa się, że w Polsce stanie się to szybciej, gdyż “znamy te technologie dużo lepiej niż Amerykanie w momencie kiedy zaczynali.

Dwie strony tego samego medalu – LNG i perspektywa badawcza

Na początek głównym zadaniem Centrum będzie wspieranie działań służących upowszechnianiu najlepszych praktyk związanych ze zmniejszaniem emisji metanu do atmosfery i jego gospodarczym wykorzystaniem – tak, by było to opłacalne i akceptowalne społecznie.Felicia Ruiz z Agencji Ochrony Środowiska USA podkreśliła, że inicjatywa ma charakter globalny, a wśród jej celów szczególne miejsce ma zmniejszenie emisji tego najgroźniejszego gazu cieplarnianego do atmosfery. Na drugim miejscu jest gospodarcze jego wykorzystanie. – Jestem przekonana, że Centrum będzie inicjatywą sukcesu – podkreśliła Ruiz.

Scott Foster, Dyrektor Wydziału Zrównoważonej Energii UNECE: – podkreślił, że UNECE wraz z Grupą Ekspertów ds. metanu z kopalń węgla przez wiele lat pracowała nad osiągnięciem najlepszych praktyk w zarządzaniu metanem podczas eksploatacji kopalń węgla. ONZ doceniła efekty zalecając ich szerokie rozpowszechnianie. W ocenie Fostera powołanie Międzynarodowego Centrum Doskonałości jest ważnym krokiem w tym kierunku, a UNECE wspiera tę inicjatywę polskiego rządu oraz organizacji założycielskich.

– To symboliczny dzień dla polskiej energii – na północy Polski, w Świnoujściu, witamy pierwsze cargo LNG ze Stanów Zjednoczonych. Na południu, w Katowicach, otwieramy perspektywę badawczą, ale z czasem również perspektywę komercyjnej produkcji metanu ze złóż węgla w Polsce. To dwie strony tego samego medalu. Z odwagą, z przedsiębiorczością, ale też opierając się na solidnych podstawach naukowych, patrzymy w przyszłość energii w Polsce – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Centrum wiceminister energii Michał Kurtyka.

Polski sukces

Memorandum w sprawie utworzenia Centrum podpisano jesienią 2015 r. w Genewie. Było to porozumienie między GIG, polskim rządem reprezentowanym wówczas przez resort gospodarki oraz Komisją Gospodarczą Narodów Zjednoczonych. O stworzenie takiego ośrodka u siebie zabiegały m.in. Chiny, Indie i Ukraina. Wybrano polską ofertę, jest to wyraz uznania dla polskich osiągnięć w geologii, w szeroko rozumianym sektorze górnictwa. Zdaniem dr inż. Jacka Skiby specjalisty ds. badań i rozwoju w Głównym Instytucie Górnictwa – powołanie Centrum daje z jednej strony szansę na promowanie polskiej myśli technicznej za granicą. Z drugiej – pozwoli ściągnąć do Polski nowoczesne technologie, które pozwolą nam lepiej i efektywniej ujmować i zagospodarowywać metan.
Wśród polskich założycieli Centrum są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu. Jak się dowiedziałam, do końca października ma być opracowany plan działania Centrum, oraz określone finansowe ramy przedsięwzięć przeznaczonych do realizacji. Musi je zatwierdzić Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie.
Do końca października ma być opracowany plan działania Centrum, oraz określone finansowe ramy przedsięwzięć przeznaczonych do realizacji. Musi je zatwierdzić Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie.

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X