EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Wójcik: Solidarność ostrzega władzę w obronie Kopalni Krupiński

Fot. Solidarność Katowice

Związki zawodowe krytykują plan zamknięcia nierentownej Kopalni Krupiński. Grożą niepokojami społecznymi i krytykują ministerstwo energii – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Szef NSZZ Solidarność Piotr Duda twierdzi, że “minister Tchórzewski i wiceminister Tobiszowski robią złą robotę dla całego obozu rządzącego. To może się źle skończyć nie tylko dla tych dwóch polityków, ale dla obecnej władzy”.

– Akceptujemy  systemowe rozwiązania obecnej władzy. Tu NSZZ Solidarność popiera działania rządu, ale jeśli chodzi o sprawy branżowe nie ma naszej zgody na jakiekolwiek zaniechania i nieprawidłowe działania – stwierdza Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

W wywiadzie zamieszczonym w ostatnim Tygodniku Solidarność szef Związku z uznaniem mówi o Programie Zrównoważonego Rozwoju, kompatybilnym z „Porozumieniem na rzecz zintegrowanej polityki zrównoważoneg rozwoju województwa śląskiego”. Ale jednocześnie bardzo zaniepokojony Piotr Duda podkreśla, że “plan jest, metody jego realizacji zostały wskazane, posiadamy odpowiednie narzędzia, a brakuje działania”.

Skutki tej opieszałości mogą być dramatyczne. Szef Solidarności Śląskodąbrowskiej Dominik Kolorz jest ostrzejszy w przestrogach: – “Przyjdzie czas, kiedy balon nastrojów społecznych będzie musiał pęknąć. Czujemy rozgoryczenie. (…) W programie rządu jest plan na górnictwo, a tymczasem czeka nas likwidacja kopalń.” – powiedział w tym samym numerze Tygodnika Solidarność. I powtarza, że nastroje na Śląsku są coraz gorsze.

Działacze Solidarności zwracają uwagę, że restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego wzbudza niepokój. Szczególnie uderza likwidacja KWK „Krupiński” w zestawieniu z deklaracjami przedwyborczymi PiS, że “nie będą zamykane kopalnie, które posiadają bogate złoża.”

Tymczasem podjęta została decyzja i kopalnia ma być zlikwidowana. Związkowcy alarmują, że jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych kopalni węgla kamiennego w Polsce za kilka tygodni przestanie istnieć.

Piotr Duda powołuje się na ekspertów geologii, górnictwa, w tym na senatora PiS Krystiana Probisza, przeciwnych likwidacji Krupińskiego. I puentuje: – O tym, że „Krupiński” ma ogromny potencjał, wiedzą wszyscy poza ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii Grzegorzem Tobiszowskim, który jest pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Niedopuszczalne jest ignorowanie fachowców przez resort i odrzucanie niepodważalnych argumentów za dalszym istnieniem kopalni „Krupiński”.

– Zrobimy wszystko, aby ta kopalnia dalej funkcjonowała. W tym przypadku minister Tchórzewski i wiceminister Tobiszowski robią złą robotę dla całego obozu rządzącego. To może się źle skończyć nie tylko dla tych dwóch polityków, ale dla obecnej władzy – ostrzega Duda.

A jak się skończy dla górnictwa i w konsekwencji dla energetyki węglowej? Czy ktokolwiek w państwie może wywrzeć presję na instytucje finansowe (banki) – obligatariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej aby zmieniły swoje warunki finansowej sanacji JSW? Jednym z tych warunków jest właśnie likwidacja Krupińskiego.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X