EnergetykaGaz.RopaWszystko

Wójcik: Zachód ma plan zakazu współpracy energetycznej z Rosją

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Wczoraj źródła rządowe USA podały, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska przygotowały plan zablokowania miliardów dolarów oraz technologii koniecznych dla poszukiwania ropy naftowej w Rosji. Uniemożliwi to udział w tych poszukiwaniach największych światowych firm energetycznych, w tym Exxon Mobil Corp i BP Plc.

Reuters powołał się na dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy Białego Domu, którzy zastrzegli sobie niepodawanie ich nazwisk. Sankcje te wprost zabronią amerykańskim i europejskim firmom jakiejkolwiek współpracy z Rosją w poszukiwaniach ropy i gazu na terytorium Arktyki, na obszarach podmorskich oraz na terenach występowania łupków roponośnych. Według FoxNews Biały Dom chce uzupełnić decyzje o sankcjach przedstawionych w lipcu przez prezydenta Obamę, które ogólnie  zakazały współpracy firmom amerykańskim z rosyjskimi koncernami  energetycznymi w zakresie technologii stosowanej na terenach arktycznych oraz na obszarach niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu. Dotychczasowe sankcje dotyczyły tylko niektórych z tych technologii .

Rosja wraz z USA oraz Arabią Saudyjską jest jednym z największych producentów ropy na świecie i jest głównym dostawcą surowców energetycznych do Europy. Ale rosyjskie konwencjonalne złoża ropy są na wyczerpaniu, więc tamtejsze koncerny muszą rozpocząć eksploatację złóż arktycznych, podmorskich oraz niekonwencjonalnych, aby utrzymać swoją – obecnie drugą/trzecią na świecie pozycję. Nowe sankcje – zwłaszcza zastosowane przez USA – wyłączyłyby Rosję z czołówki światowych graczy na globalnym rynku ropy na okres ok. 10 lat.

ExxonMobil podpisał w 2011 r. umowę z rosyjskim potentatem Rosnieft o wspólnych poszukiwaniach ropy w Arktyce oraz w trudnych złożach niekonwencjonalnych. Exxon ma zainwestować 3,2 mld dol. we wspólne przedsięwzięcie. Amerykański koncern jest jedną z zaledwie kilku firm na świecie, które potrafią realizować takie poszukiwania. Zastosowanie najnowszych sankcji wobec sektora energetycznego w Rosji mogłoby zostać zawieszone, jeśli  Rosja będzie przestrzegać zawieszenia broni oraz dostosuje się „do innych wymogów Zachodu” – powiedzieli Reutersowi obaj funkcjonariusze. Dziś administracja USA będzie kontynuować prace nad szczegółami wspomnianych sankcji w energetyce.

Wszelkie nowe sankcje dotyczące usług i technologii w rosyjskim sektorze węglowodorów to sygnał, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska „dążą bezpośrednio do likwidacji przyszłości tego sektora w Rosji jako głównego źródła  potencjalnego wzrostu gospodarczego, tego kraju i podstawy jego imperialnych dążeń” powiedział Robert McNally, główny doradca ds. energii byłego prezydenta George’a W. Busha. McNally obecnie stoi na czele grupy konsultacyjnej ds. energii Kongresu.

Rzecznik ExxonMobil Alan Jeffers odmówił komentarza na temat przyszłości umowy o współpracy z Rosnieftem, ale podkreślił, że ten największy koncern paliwowy USA będzie „przestrzegać wszystkich przepisów Stanów Zjednoczonych ”. Nasze źródło przekazało, że prawnicy i analitycy ExxonMobil oceniają w obecnych, zmienionych warunkach perspektywy umowy z Rosją i „skutki ewentualnej negatywnej przyszłości tych perspektyw”.  BP zapewnia, że analizuje sytuację i „jak zawsze będzie przestrzegać wszystkich obowiązujących sankcji,” powiedział rzecznik koncernu Brett Clanton.


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X