Decyzja wojewody daje zielone światło przygotowaniom budowy atomu na Pomorzu

18 września 2023, 19:00 Alert

Wojewoda pomorski informuje, że wydał decyzję potrzebną do przygotowania budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Ta nie jest jeszcze przesądzona.

Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.
Polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Wizualizacja: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej oraz umowy projektowej z wykonawcami w 2022 roku. Budowa pierwszego reaktora miałaby ruszyć w 2026 roku i zakończyć się w 2033 roku. Polska chce mieć 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku.

Decyzja wojewody ma pozwolić na dostęp do miejsca inwestycji. – Decyzja o wskazaniu lokalizacji została wydana na potrzeby przeprowadzenia przez PEJ pogłębionych badań geologicznych koniecznych do opracowania raportu lokalizacyjnego i  uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.  Otrzymana decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji nie przesądza o jej ostatecznym ustaleniu – tłumaczy urząd pomorski w zaktualizowanej informacji na ten temat. Wcześniej zasugerował prawo do terenu.

Jest to jednak decyzja inna niż wspomniana w programie jądrowym Polski, zwana lokalizacyjną. Decyzja lokalizacyjna musi być poprzedzona przez środowiskową, która także ma zostać podjęta na dniach. Preferowana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce budowanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie Bechtel i Westinghouse to Lubiatowo-Kopalino.

Decyzja wojewody przybliża atom do realizacji, dając możliwość przygotowania miejsca potencjalnej budowy z pomocą określonych badań. – Powstająca na Pomorzu elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo – mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich. –  Gratuluję wszystkim zaangażowanym w proces inwestycyjny.

– Dziś Wojewoda Pomorski wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji, a nie o jej ustaleniu. Decyzja była konieczna wyłącznie do pogłębionych badań geologicznych niezbędnych do raportu lokalizacyjnego i zezwolenia na budowę wydawanego przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki i nie przesądza o ustaleniu lokalizacji – pisały Polskie Elektrownie Jądrowe na Twitterze.

Wojewoda Pomorski / Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 19 września 2023 roku, godz. 7.00 – nowy komunikat wojewody

Polska ma model finansowania atomu. Rozmowy w Brukseli we wrześniu