– PGE podtrzymuje politykę dywidendową, która zależy od CAPEX i przewidywanego zadłużenia, ale może być ona poddawana analizom – poinformował wiceprezes Emil Wojtowicz.
„Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową” – powiedział Wojtowicz dziennikarzom.
„W PGE obowiązuje polityka dywidendowa, która uzależnia dywidendę od kilku elementów, w tym capeksu i od przewidywanego zadłużenia. Może być zmieniana i pewnie będzie poddawana cyklicznej analizie” – dodał.
Pytany, czy w najbliższym czasie przewidywana jest jej aktualizacja, odpowiedział: „Nie ma terminu, w jakim będziemy to robić. Zależeć to będzie od tego, jak będzie zmieniał się rynek”.
„W ramach aktualnej polityki jest już element jej zmienności” – dodał.
Spółka w strategii podała, że w okresie 2016-2020 chce zredukować koszty o ok. 3,5 mld zł względem obecnych prognoz. Nakłady inwestycyjne wynieść mają około 34 mld zł.
„Poprzednia strategia miała zwymiarowaną EBITDA. Modele zewnętrzne i nasze wykazały, że te poziomy są nieosiągalne, widzimy efekt w postaci odpisów na majątku. W ramach aktualnej strategii nie podajemy prognoz” – powiedział Wojtowicz.
„Mówimy, jakie efekty oszczędnościowe chcemy osiągnąć” – dodał.
Obecna polityka dywidendowa PGE została przyjęta w sierpniu 2015 r. Zakłada, że zarząd spółki będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy na poziomie 40-50 proc. skonsolidowanego zysku netto korygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych.
Wypłata każdej dywidendy będzie uzależniona w szczególności od ogólnej wysokości zadłużenia spółki, spodziewanych nakładów kapitałowych i potencjalnych akwizycji.
Polska Agencja Prasowa