Prezydent Ukrainy apeluje o obronę magazynów gazu interesujących Polaków i umowę

17 maja 2024, 07:15 Alert

Prezydent Ukrainy rozmawiał z polskim premierem o zagrożeniu infrastruktury przesyłowej gazu atakami Rosji oraz asygnacie umowy o bezpieczeństwie.

Ukrtransgaz
Magazyn gazu na Ukrainie. (fot. Ukrtransgaz)

Wołodymyr Zełeński poinformował o kontakcie telefonicznym z premierem RP Donaldem Tuskiem, w ramach którego miał rozmawiać o wsparciu Ukrainy obroną przeciwlotniczą w obliczu ofensywy Rosji w Charkowie.

– Jednym z celów Rosji jest teraz infrastruktura gazowa na zachodzie Ukrainy. Powodzenie ataków rosyjskich na nią może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy. Musimy znaleźć razem sposób na przeciwstawienie się temu wyzwaniu – napisał na platformie X.

Poinformował również, że Polska i Ukraina poleciły swym zespołom roboczym pracę na rzecz jak najszybszego przygotowania tekstu dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie. – Takie porozumienie między historycznymi partnerami musi być tak ambitne, jak to możliwe – zaapelował Zełeński.

Ukraińcy odpierają nowa ofensywę Rosji w kierunku Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Znajdują się tam gazociągi przesyłowe, którymi wciąż jeszcze płynie gaz rosyjski do Europy. Komisja Europejska zastrzegła, że Unia poradzi sobie bez dostaw rosyjskich nawet w razie zatrzymania dostaw tym szlakiem, ale Europejczycy – w tym Polacy – są zainteresowani wzrostem zaangażowania w magazyny gazu nad Dnieprem, w tym te atakowane przez Rosjan i wspomniane przez prezydenta Zełeńskiego.

X / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeśli Rosja zgasi Ukrainie światło, Europa i Polska poczują znów kryzys energetyczny (ANALIZA)