Woźniak: Być może będziemy walczyć z emisjami CO2 jak dziś walczymy z dumpingiem

13 maja 2019, 16:15 Energetyka

– Wspólna odpowiedzialność świata za zmiany klimatu, które będą miały skutki ekonomiczne, jest warta dyskusji. Zwalczamy dumping, ponieważ mamy ścisłą definicję, wiemy, dlaczego to jest szkodliwe i mamy środki, by z tym walczyć. Być może w przyszłości podobnie będzie z emisjami dwutlenku węgla – powiedział prezes PGNiG na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

– Czyste technologie węglowe przejawiają się w pomyśle syngazu. Pomysł ten nie jest nowy, funkcjonuje on już w Chinach, a emisja dwutlenku węgla jest przy tym o 20-40 procent wyższa niż w przypadku spalania węgla kamiennego. Żaden z trzeźwo myślących biznesów nie wziął się za zgazowanie węgla, z różnych powodów. Brakuje nam chemii dwutlenku węgla – pytanie, ile to kosztuje w porównaniu z tym, czym dysponujemy w tej chwili – powiedział prezes PGNiG.

Woźniak zauważył, że z roku na rok wzrasta poziom dyskusji na szczytach klimatycznych: – Wspólna odpowiedzialność świata za zmiany klimatu, które będą miały skutki ekonomiczne, jest warta dyskusji. Zwalczamy dumping, ponieważ mamy ścisłą definicję, wiemy, dlaczego to jest szkodliwe i mamy środki, by z tym walczyć. Być może w przyszłości podobnie będzie z emisjami dwutlenku węgla. Co jest dobrym zjawiskiem w dyskusji o zmianach klimatu to spadek zacietrzewienia zwolenników i przeciwników teorii o zmianach klimatu – powiedział prezes.

– W każdym wypadku gaz ziemny jest wyjściem – musi być on jednak dostępny bez przerw za rozsądne pieniądze. Polska nie jest w stanie sama zaspokoić swojego zapotrzebowania na gaz i jest skazana na import. Nasza suwerenność energetyczna polega na solidnych i wiarygodnych partnerach. Pracujemy na tym od kilku lat, budujemy portfel zaufanych dostawców. Mamy portfel LNG, który jest importowany za pomocą terminalu LNG w Świnoujściu, drugi portfel to gaz z gazociągów, i tutaj mamy gazociąg Baltic Pipe, tworzony przez spółkę Gaz-System. Obserwujemy duże zainteresowanie stawianiem wysokosprawnych bloków gazowych, zachęcamy też do zainteresowania się kogeneracją, ponieważ jest to najbardziej efektywny sposób produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Gaz nie wypadnie z bilansu – łatwo go uzyskać, ma minimalny poziom emisji w porównaniu do ropy i węgla – zapewnił prezes PGNiG Piotr Woźniak.