Energetyka

Woźniak: Import surowców z Norwegii to jedno z kluczowych zadań PGNiG

Należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA spółka PGNiG Upstream International (PGNiG UI) otrzymała udziały w dwóch koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W jednej z nich objęła 40 proc. udziałów, stając się jej operatorem. Obie koncesje zlokalizowane są na Morzu Norweskim niedaleko złoża Skarv.

– Nasze zaangażowanie w działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym traktujemy jako niezwykle perspektywiczne dla całej Grupy Kapitałowej, a działania zmierzające do umożliwienia importu do Polski zasobów z tamtejszych złóż to jedno z najważniejszych zadań PGNiG – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

17 stycznia 2017 roku rząd Norwegii przyznał 29 firmom udziały w 56 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Spośród przydzielonych koncesji 36 znajduje się na Morzu Północnym, 17 zlokalizowanych jest na Morzu Norweskim, a trzy na Morzu Barentsa. Koncesja PL887 znajduje się ok. 50 km na południowy zachód do złoża Skarv, z którego wydobycie trwa od 2012 roku. PGNiG UI otrzymało w niej 40 proc. udziałów, stając się jej operatorem. Partnerami w tej koncesji zostały firmy Petrolia, Skagenn44 i Concedo, które otrzymały po 20 proc. udziałów. Koncesja PL891, w której PGNiG UI otrzymało 30 proc. udziałów, znajduje się w odległości ok. 15 km na południe od złoża Skarv. Operatorem na tej koncesji została firma Conoco Philips (40 proc. udziałów). Drugim partnerem jest Aker BP (30 proc. udziałów).

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata na nabycie stosownych danych sejsmicznych oraz wykonanie analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego na obszarach objętych koncesjami. Po tym okresie zostaną podjęte decyzje o wierceniu otworów poszukiwawczych.

Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii, w tym w trzech jako operator. W portfelu aktywów PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w czterech złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, oraz w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog.

PGNiG


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X