Woźniak: Korytarz Norweski powinien powstać w 2019 roku

8 września 2016, 12:40 Energetyka

W Norwegii zbliża się kolejna runda licencyjna na koncesje za ropą i gazem. Koncern rozważa zwiększenie liczby koncesji w Norwegii z 18 jakie posiada obecnie. To czy jednak spółka będzie zainteresowana najbliższą rundą licencyjną będzie zależało od różnych czynników.

– My jako PGNiG mamy własną ścieżkę dochodzenia do akwizycji koncesji w Norwegii. Nasze akwizycje w Norwegii nie są przypadkowe. Mamy względem ich konkretne plany. Są one szczególnie mocno związane z planami budowy połączenia gazowego do Norwegii. Połączenie z Danią ma swoje uzasadnienie tylko i w przypadku realizacji połączenia gazowego z Norwegią i naszymi koncesjami tam zlokalizowanymi. Wówczas posiadanie tych koncesji ma swój sens. Jeśli jednak ten gazociąg do Norwegii nie wyjdzie to wówczas pojawia się sens o posiadanie tych koncesji. Gazociąg powinien powstać przed 2022 r. Najlepiej w 2019 r., wówczas kiedy rozpoczynają się rozmowy nad nową umową z Gazpromem – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

fot. Gazprom

PGNiG chce osiągnąć przed 2022 roku 2-2,5 mld m3 gazu ze złóż w Norwegii. Obecnie spółka celowa, PGNiG UP wydobywa ok. 05 mld m3. Razem z partnerami PGNiG wydobywa tam węglowodory ze złóż Skarv, Morvin, Vilje i Vale. Bierze też udział w projekcie zagospodarowania złóż Snadd na Morzu Norweskim i Gina Krog na Morzu Północnym.