Woźniak: Koszty budowy bloku w Stalowej Woli wzrosną

13 kwietnia 2016, 15:30 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron
Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. Tauron

Koszty inwestycji w budowę bloku w Stalowej Woli wzrosną wobec pierwotnych planów – szacuje prezes PGNiG Piotr Woźniak. PGNiG i Tauron będą musiały na nowo złożyć ten projekt.“Ta inwestycja od początku była źle zarządzana. Należy się liczyć z tym, że jej koszty wzrosną” – powiedział dziennikarzom Woźniak.

Zapytany o ile, nie chciał szacować o jaką kwotę może chodzić.

“Będziemy musieli z Tauronem cały projekt złożyć od początku na nowo” – powiedział.

Prezes poinformował, że projekt będzie finansowany na trochę innych zasadach niż dotąd.

“Dotychczas mowa była o finansowaniu projektowym (…). Teraz będziemy brali to na własną książkę, będziemy bezpośrednio finansującym jako grupa” – powiedział Woźniak.

Termin oddania inwestycji w Stalowej Woli do użytku był planowany na 2015 rok, ale został przekroczony. Spółki odstąpiły od umowy z wykonawcą bloku. Prezes Tauronu informował ostatnio, że według wstępnych założeń blok w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w 2018 roku. Zaawansowanie inwestycji wynosi obecnie ok. 85 proc.
Woźniak pytany, czy warunkiem zaangażowania kapitałowego grupy PGNiG w Polską Grupę Górniczą jest zgoda związków zawodowych Kompanii Węglowych na nowe zasady wynagradzania w PGG, odpowiedział: “Złożyliśmy niewiążącą ofertę. Zgoda załóg na warunki wymagane w biznesplanie jest warunkiem wejścia w życie projektu. Czekamy na wynik negocjacji. Ruch nie jest teraz po naszej stronie” – powiedział prezes PGNiG.

W połowie marca PGNiG Termika, PGE i Energa złożyły warunkowe, niewiążące oferty inwestycji w Polską Grupę Górniczą w sumie o wartości do 1,5 mld zł. PGE i PGNiG Termika poinformowały, że ich oferty dotyczą objęcia pakietu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGG, a Energa nie sprecyzowała formy zaangażowania kapitałowego.

Spośród ofert, ta złożona przez Energę opiewa na kwotę do 600 mln zł, złożona przez PGE na kwotę do 500 mln zł, a PGNiG Termika gotowa jest zainwestować do 400 mln zł.

Piotr Woźniak poinformował, że spółka chce mieć ustabilizowany portfel zaopatrzeniowy.

“Termika jest dużą spółką, zużywa dużo węgla. Warto mieć własną bazę surowcową, paliwową, bo Termika będzie się rozrastać. To bardzo ważny segment dla grupy” – powiedział.