EnergetykaGaz.Wszystko

Woźniak: O co chodzi w sporze o NOKE

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak ocenia, że spór o Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych między jego resortem a Ministerstwem Skarbu Państwa nie toczy się o podległość. Jego zdaniem chodzi o priorytety działania Operatora.

– Zasadnicza różnica polega na rozstrzygnięciu priorytetów działania NOKE. Słowo “zysk” nie pojawiło się wśród czterech celów projektu. Resort skarbu tę hierarchię widzi inaczej – mówi w rozmowie z Wirtualnym Nowym Przemysłem.

NOKE ma cel inny – przyrost podaży gazu ziemnego dzięki wydobyciu ze złóż krajowych. Nie znaczy to, że ma ponosić straty, przeciwnie – ma też zarabiać. Ale zamiast maksymalizować zysk, ma maksymalizować wydobycie – ocenia Woźniak.  Jego zdaniem NOKE będzie mogło także stopniowo zwiększać udział w koncesjach z zapisanych w projekcie noweli ustawy Prawo geologiczne i górnicze 5 procent. – Jeśli uznamy, że zwiększy to produkcję gazu, a finanse nam na to pozwolą. Przypomnę, że upstream, czyli sektor naftowo-gazowy, jako jedyny ma dedykowaną dobie dyrektywę (94/22). Przewiduje ona udział państwa w koncesjach – i to bez ograniczeń wynikających z reguł pomocy publicznej, chociaż z zachowaniem konkurencyjności dostępu do złóż.

– Reguła i zasady pracy narodowego operatora wypraktykowane są od lat. Ani Norwedzy, ani Holendrzy, ani Duńczycy nie mają zamiaru od nich odstąpić. A to jedyne kraje w Europie, które są eksporterami gazu netto i nic nie podważa ich pozycji  – przekonuje rozmówca Wirtualnego Nowego Przemysłu.

Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X