Woźniak: Państwo nie powinno sprzedawać PKP Energetyki

16 lipca 2015, 07:10 Energia elektryczna
PKP Energetyka 1

Prywatyzacji PKP Energetyka nie powinna mieć miejsca, bo spółka ta działa w warunkach monopolu naturalnego i z tego typu podmioty nie powinny być sprzedawane przez państwo – ocenił w rozmowie z ISBnews były minister gospodarki Piotr Woźniak.

„Sprzedaż monopoli naturalnych, a takim jest PKP Energetyka, nie powinna się zdarzyć, niezależnie, czy jest to inwestor pozostający pod częściową kontrolą państwa, czy prywatny fundusz. W przypadku każdego innego inwestora niż państwowy – a PKP SA należy do państwa – można obawiać się scenariusza, w którym gracz prywatny nie jest w wystarczający sposób zdeterminowany do realizacji nakładów na remonty i modernizacje” – powiedział agencji ISBnews Woźniak.

Były minister gospodarki uważa, że PKP Energetyka wymaga obecnie co najmniej miliardowych inwestycji, a w ciągu kilku lat – nawet znacznie większych. Woźniak zwraca uwagę, że skuteczne zobowiązanie inwestora, a szczególnie prywatnego, do ponoszenia nakładów finansowych jest praktycznie niemożliwe do wyegzekwowania. Dodaje, że w przypadku PKP Energetyka nie zadbano zresztą o nałożenie takich wymagań – czytamy w informacji agencji ISBnews Woźniak.

Woźniak podkreślił również, że nie możemy sobie pozwolić na zakłócenia pracy sieci należących do PKP Energetyki, ponieważ oznacza to zagrożenie dla ruchu ponad 90 proc. pociągów w naszym kraju.

Źródło: ISB News/CIRE.PL