Woźniak: PGNiG chce słać więcej gazu na Ukrainę. Potrzebna jest nowa infrastruktura

15 maja 2017, 11:19 Energetyka
PGNiG gaz
fot. PGNiG

Podczas XX Konferencji Gazterm 2017 przedstawiciel PGNiG mówił o ekspansji spółki na rynkach regionu Trójmorza. W tym kontekście naciskał na rozwój eksportu na Ukrainę.

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, powiedział, że w planach strategicznych spółki w kolejnych 5 latach jest.33,7 mld zł EBITDA. Średnioroczna EBITDA wynosi ok. 5,5 mld zł do 2022 roku. Później rośnie ona ma rosnąć dwukrotnie. – To będzie efekt zakończenia kontraktu jamalskiego. To będzie efekt tzw. taniego gazu z Rosji do którego dopłacamy – powiedział Woźniak.

– Mamy podpisane ma kontrakty z Qatargas, dzęki temu będziemy importować od 2018 roku prawie 3 mld m3 gazu z Kataru. Później spadnie to do 2,7 mld m3 po 2020 roku. Rozpoczęliśmy także dostawy gazu spotowe z Norwegii, a wkrótce dopłynie do Polski dostawa z USA. Biuro tradingowe w Londynie PGNiG dokonało pierwszą transakcję – dostawy z USA, które przypłynie a 2 tygodnie. Opiera się to na relacjach bezpośrednio między traderami – przypomniał gość konferencji.

W kuluarach wydarzenia wiceprezes PGNiG przyznał, że dostawy gazu skroplonego z USA są tańsze od oferty rosyjskiego Gazpromu.

– Drugi element, jaki pozwoli zaznaczyć rolę PGNiG w ramach Trójmorza to projekt Korytarza Norweskiego. Mamy nadzieje, że w tym miesiącu zostanie ogłoszony open season na Baltic Pipe. Projekt ten rozpisany jest na 5 lat. Ma on działać tak, aby od 2023 roku możliwe było zastąpienie dostaw z Rosji gazem z Norwegii. Ma to być gaz m in. Z naszych złóż i mamy plany nowych przejęć. Chcemy przesyłać nasz gaz z Norwegii oraz zakupiony na tym roku i przesył do Polski – wskazał menadżer. – Dzięki LNG i Korytarzowi Norweskiemu jesteśmy w stanie wejść na rynki Niemiec, Czech czy Ukrainy – dodał.

– Od zeszłego roku PGNiG przesyła na Ukrainę 400 mln gazu m3, dodatkowo w tym roku firma wygrała przetarg na dostawę 218 mln m3 dla Ukrstrangazu. Naszym zdaniem obecne połączenie w Hermanowicach jest zbyt małe – podkreślił Woźniak. Przekazał apel do operatora gazociągów przesyłowych w Polsce o kontynuację prac na temat nowego połączenia Polska-Ukraina.

6 grudnia 2016 r. operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz PJSC „UKRTRANSGAZ” podpisali umowę o współpracy (Agreement on Rules of Cooperation) na realizację połączenia gazowego Polska – Ukraina łączącego systemy przesyłowe obydwu krajów. Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia.

BiznesAlert.pl jest strategicznym partnerem XX Konferencji GAZTERM 2017. Jej tematem są perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.