Woźniak: PGNiG wyda prawie miliard złotych na kontynuacje wydobycia gazu ze złoża Przemyśl

17 czerwca 2019, 13:15 Energetyka
Złoże Przemyśl. Fot. BiznesAlert.pl
Złoże Przemyśl. Fot. BiznesAlert.pl

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG wyda ok. 800 mln zł na nowe prace wiertnicze w złożu Przemyśl na Podkarpaciu – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas konferencji prasowej w Przemyślu, dotyczącej największego w Polsce złoża gazu ziemnego.

– Koncesja wydobywcza dla złoża Przemyśl nie może być zagrożona, bo to wiąże się z dużą liczbą umów i kontraktów. Potrzebujemy przejścia w  płynny sposób z jednego okresu na okres, z zezwolenia na zezwolenie –  powiedział prezes PGNiG.

Za 2 tygodnie, czyli 27 czerwca ważność koncesji dla złoża Przemyśl wygasa. – Czekamy na jej wydłużenie już ponad 130 dni. Będzie to oznaczać przedłużenie obecnej działalności kopalń i wierceń, rozpoczętych jeszcze  w latach 50 – powiedział.

PGNiG wykonało ok. 540 odwiertów na złożu Przemyśl, a ponad 400 to odwierty wykonane w celu poszukiwania gazu ziemnego. W tym roku zrobiono ich już 4 i planowany jest piąty. –  W 2018 roku zasoby złoża gazu były na poziomie ok. 7,5 mld m sześc., a dodatkowo szacowane nowe zasoby, które można wydobyć to 20 mld m sześc. Z  każdym wierceniem możemy dodawać nowe. Rewizja danych może już teraz wskazać tylko na ich wzrost  – powiedział Woźniak.

Wstępny plan na lata 2019 – 2021 to wykonanie 4 padów wiertniczych po 3-5 odwiertów o głębokości ponad 2000 m, a cztery odwierty mają sięgać do ok. 2500 m. Dodał, że zaplanowane prace wiertnicze w ciągu 5- 8 lat to  40 odwiertów na złożu Przemyśl. Łączne nakłady wyniosą ok. 800 mln zł. Dodał, że w ubiegłym roku wykonano 32 wiercenia, a jeden odwiert kosztował od 20 – 30 mln złotych. Podkreślił, że spółka  stara się odnowić każdą z prawie 200 koncesji. PGNiG dysponuje obecnie  54 kopalniami gazu i ropy w Polsce, z czego sześć znajduje się na  Podkarpaciu, w rejonie złoża Przemyśl. W regionie Polski południowej, PGNiG pracuje obecnie na 6 odwiertach.