EnergetykaGaz.

Woźniak: PGNiG zwiększy wydobycie i dywersyfikację. Będzie rynek na nowy gaz

W hotelu Intercontinental w Warszawie 14 marca odbyła się konferencja prasowa PGNiG poświęcona nowej strategii spółki. Uczestniczyli w niej członkowie zarządu grupy. O wydobyciu, handlu i magazynowaniu gazu opowiedział wiceprezes ds. handlowych wiceprezes Maciej Woźniak.

– Chcemy poprawić zasób udokumentowanych zasobów o 35 procent – zadeklarował. W kraju ilość węglowodorów w dyspozycji PGNiG ma nastąpić wzrost o 7 procent. – 2016 rok był swego rodzaju przełomem, kiedy nowe odkrycia, udokumentowane i możliwe do wydobycia, w stopniu jeden do jednego odpowiadały naszej produkcji krajowej. Ten poziom dokumentacji zamierzamy co najmniej utrzymać, ale ostatecznie planujemy wzrost do 700 mln baryłek.

– Sięgamy do kwestii procesowych i standaryzacji, a także przyspieszenia prac poszukiwawczych – dodał Woźniak. W ciągu pięciu lat PGNiG chce zwiększyć wydobycie o 41 procent do 55 mln baryłek. – Dwie trzecie z tej liczby to wydobycie zagraniczne, na którym bardzo się obecnie skupiamy. Również polskie wydobycie zostanie podniesione poprzez różne działania: przyspieszenie poszukiwań i nowe metody, jak szczelinowanie węgla w Gilowicach i ponowne spojrzenie na Karpaty – dodał wiceprezes PGNiG.

– Zamierzamy poprawić koszty wydobycia o więcej niż połowę poprzez skrócenie czasu rozpoznania złóż i optymalizację procesową – powiedział Woźniak.

Będzie rynek na LNG i Korytarz Norweski

– Chcemy aby w 2022 roku nasz portfel dostaw był w pełni zdywersyfikowany w oparciu o kontrakty długoterminowe i średnioterminowe, które odnoszą się do warunków europejskich, czego nie możemy dziś powiedzieć, jeżeli chodzi o głównego dostawce – powiedział wiceprezes Maciej Woźniak. – Dodatkowy kontrakt z Qatargasem de facto podwajający dostawy z Bliskiego Wschodu jest pierwszym symptomem wdrażania tej strategii.

– Drugi projekt to oczywiście Korytarz Norweski. Chcemy za jego pomocą sprowadzać gaz, a do 2022 roku chcemy wydobywać 2,5-3 mld m3 rocznie – powiedział wiceprezes. Zapewnił, że będzie zbyt na gaz, bo rozmowy o dostawach na Ukrainę toczą się w dobrej atmosferze, a w kraju udało się przedłużyć umowy z największymi klientami jak Grupa Azoty czy PKN Orlen. – Przykładem może być umowa z ArcellorMittal. Ta współpraca ma perspektywę dalszego rozwoju – dodał.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X