Woźny: Polska nie straci pieniędzy na program Czyste Powietrze

2 lipca 2019, 12:45 Środowisko

– Nie zerwano rozmów pomiędzy Polską a Komisją Europejską ws. unijnych środków na walkę ze smogiem. Już w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy. W grę wchodzi od 4 do 8 mld euro w perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Piotr Woźny. Fot.: NFOŚiGW
Piotr Woźny. Fot.: NFOŚiGW

– Prowadząc Program Czyste Powietrze nie korzystamy z żadnych środków unijnych. Rozmowy, jakie prowadzimy z KE, dotyczą przyszłej perspektywy finansowej, jaka będzie realizowana w latach 2021-2027 – powiedział Woźny. Przypomniał, że obecne publiczne źródła finansowania Programu Czyste Powietrze to ulga podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz środki WFOŚiGW i NFOŚiGW. – Finansowanie unijne będzie ważnym uzupełnieniem tych środków w przyszłości. Absolutnie nie widzę powodów dla alarmistycznych informacji, że jakoby mamy stracić te pieniądze – podkreślił.

– To, do czego doszło, to odwołanie posiedzenia Komitetu Sterującego Programu Czyste Powietrze, ponieważ KE napisała, że zanim odbędzie się posiedzenie Komitetu Sterującego to chciałaby spotkania na wysokim, politycznym poziomie. Celem tego spotkania będzie podjęcie strategicznych decyzji co do tego, czy sektor bankowy i gminy zostaną przez Polskę zaangażowane jako narzędzia dystrybucji środków w Programie Czyste Powietrze. To spotkanie jeszcze się nie odbyło, dlatego Komisja uznała, że przedwczesne będzie spotkanie Komitetu Sterującego – wyjaśnił pełnomocnik premiera.

Źródło: Portal Samorządowy