Polska Spółka Gazownictwa (PSG) otworzyła kolejne laboratorium, tym razem we Wrocławiu. To drugi, po Krakowie, nowoczesny obiekt w Polsce, który posłuży firmie do monitoringu jakości gazu.
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) otworzyła kolejne laboratorium pozwalające nadzorować jakość paliw gazowych dostarczanych do obiorców na Dolnym Śląsku, a także proces ich nawonienia. To drugi tego typu obiekt po ubiegłorocznej inauguracji laboratorium w Krakowie.
W wydarzeniu z okazji otwarcia oddziału wrocławskiego wzięli udział m.in. prezes PSG Robert Więckowski oraz członek zarządu ds. technicznych PSG Marian Żołyniak. – Laboratorium zostało utworzone głównie z myślą o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną. Pozwoli ono nam w przyszłości m.in. badać parametry chemiczne biometanu i wodoru, które chcemy dystrybuować. Jest to tym bardziej ważne, że przedsiębiorcy coraz częściej myślą o inwestowaniu w biometanownie – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
PSG podaje, że dzięki utworzonemu laboratorium możliwa będzie dokładna analiza paliw gazowych dystrybuowanych na terenie Dolnego Śląska, bez udziału podmiotów zewnętrznych.
– Posiadanie laboratorium przynosi szereg korzyści. To przede wszystkim realizacja naszej misji, czyli przesyłania paliwa gazowego w sposób ciągły, bezpieczny i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ale to także poszerzenie zakresu działań spółki, rozwój kompetencji pracowników i w konsekwencji korzyści finansowe – podkreślił Marian Żołyniak, członek zarządu PSG ds. technicznych.
Laboratorium powstało na terenie Gazowni Wrocław Południe i zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przy jego obsłudze zatrudniony będzie wykwalifikowany zespół pracowników. Jest to kolejne tego typu laboratorium otwarte przez Polską Spółkę Gazownictwa. W połowie września 2023 roku rozpoczęła działalność pracownia na terenie Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.
Polska Spółka Gazownictwa / Jędrzej Stachura
PSG będzie badać jakość gazu w nowym laboratorium w Krakowie