Wyciek CIA sugeruje, że Ukraińcy mieli plan ataku na Nord Stream 1 i 2

6 czerwca 2023, 19:30 Alert

Washington Post przekonuje, że USA miały dostęp do informacji o planie ukraińskim ataku na gazociągi Nord Stream 1 i 2, które stały się celem sabotażu w 2022 roku.

Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.
Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.

Gazeta Washington Post podaje, że głośny wyciek informacji CIA za pośrednictwem Jacka Teixeiry pozwolił ustalić, że Agencja miała dostęp do planów ukraińskich zakładających atak na gazociągi Nord Stream 1 i 2 z Rosji do Niemiec. Stały się one celem sabotażu 26 września 2022 roku, choć żaden z nich nie świadczył wówczas dostaw. Ich uszkodzenie podniosło jednak dodatkowo ceny gazu, które rosły przez Gazprom podsycający kryzys energetyczny w Europie.

Washington Post twierdzi, że otrzymał od znajomego Texeiry kopię danych opublikowanych w medium Discord, z których wynika, że CIA wiedziała o planach wysadzenia Nord Stream 1 i 2 przez Ukraińców. Mieli oni stworzyć zespół sześciu ludzi odpowiadających bezpośrednio przed dowódcą sił zbrojnych Walerijem Załużnym, aby prezydent Wołodymyr Zełeński nie wiedział o operacji i mógł ewentualnie z czystym sumieniem wyprzeć się udziału jego kraju w sabotażu.

Jednak dane CIA mają sugerować, że plan Ukrainy miał zostać zawieszony z niejasnych przyczyn. Mieli go planować przy okazji ćwiczeń NATO o nazwie BALTOPS w czerwcu 2022 roku. Jednak Washington Post przekonuje, że ustalenia śledztw w Niemczech, Danii i Szwecji mogą sugerować, że ten plan został ostatecznie wykonany, a miał zakładać wynajęcie łodzi, nurkowanie na dno i wysadzenie gazociągów.

Pierwsze ustalenia mediów niemieckich w tej sprawie miały prowadzić do łodzi Andromeda wynajętej przez grupę Ukraińców w Polsce. To samo śledztwo, w którym wzięli udział Polacy z Front Story, sugeruje zaangażowanie firmy słupa zarejestrowanej w Warszawie. CIA nie skomentowało doniesień Washington Post.

Washington Post / Wojciech Jakóbik

Decyzja KE ws. przejęcia Lotosu przez Orlen zostanie przedstawiona w pierwszym półroczu tego roku