EnergetykaGaz.

Kwieciński: PGNiG zwiększa udział gazu z Norwegii w wydobyciu

Prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński. Fot.: Bartłomiej Sawcki/BiznesAlert.pl

Prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński. Fot.: Bartłomiej Sawcki/BiznesAlert.pl

Będziemy nadal sprowadzać gaz z zagranicy, ale chcemy by było jak najwięcej naszego gazu – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas Kongresu DISE 2020. Podkreślił, że zwiększenie własnego wydobycia m.in. na szelfie norweskim, to sposób na rosnące zapotrzebowanie i zwiększenie bezpieczeństwa kraju.

Gaz z Polski

Prezes PGNiG przyznał, że mimo nowoczesnych technologii wydobycia i poszukiwania gazu w Polsce, nie należy się spodziewać, iż krajowa produkcja gazu ziemnego znacząco wzrośnie. W 2019 roku było to 3,8 mld m sześc. przy całkowitym zużyciu ok. 20 mld m sześc. Kwieciński wskazał, że zapotrzebowanie na gaz w Polsce rośnie z roku na rok o około miliard metrów sześć. W 2030 roku może osiągnąć wolumen 30 mld m sześc. – Aby temu sprostać będziemy sprowadzać gaz z zagranicy, ale chcemy, żeby to było jak najwięcej naszego surowca. To oznacza, że będziemy chcieli mieć Baltic Pipe, który połączy Polskę z szelfem norweskim przez Danię, żebyśmy mieli jak najwięcej gazu, który pochodzi z naszego wydobycia na szelfie norweskim – powiedział Kwieciński. Powiedział, że spółka zarezerwowała już 8,3 mld m sześc. przepustowości tego gazociągu, którego moc przesyłu ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie.

Porozumienie Polska-USA-Ukraina: Rosja używa gazu do polityki. Odpowiedź to rozwój dostaw LNG

W 2019 roku było to 0,5 mld m sześc., w tym roku będzie niewiele więcej, zaś od 2021 roku plany przewidują 0,9 mld m sześc. Celem strategicznym spółki na 2026 rok jest 2,5 mld m sześć. gazu. – Już teraz wiemy, że będzie to 2,2 mld m. sześc., ale sądzę, że to będzie więcej, bo mamy szereg prac poszukiwawczych na różnych złożach w Norwegii. Tak więc surowca z tego kierunku będzie znacznie więcej – mówił prezes PGNiG. Wskazał, że obszar poszukiwań to nie tylko Norwegia, ale i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie zostały zakończone badania, a teraz przyjdzie czas na odwierty poszukiwacze . – Trwają przygotowania do poszukiwań gazu w zachodniej Ukrainie – powiedział. Z powodu działań wojennych w Libii, poszukiwania są wstrzymane w tym kraju, a koncern obserwuje zmieniającą się sytuację.

Prezes Kwieciński został zapytany o dostawy LNG. Powiedział, że w import wzrósł w ostatnich latach o jedną czwartą w efekcie kontraktów długoterminowych z Katarem i z czterema firmami amerykańskimi jest możliwość sprowadzenia do 12 mld m sześc. LNG. – Dostępne moce regazyfikacyjne terminala to obecnie 8,3 mld m sześc., dlatego ten gaz, który będziemy sprowadzali, głównie z USA, niekoniecznie będzie sprowadzany do Polski – powiedział Kwieciński.

Przypomniał, że Polska ma takie połączenia nie tylko z Rosją w postaci Gazociągu Jamalskiego, ale też z Czechami, Niemcami, a są budowane dwa nowe ze Słowacją i Litwą. – Będziemy mogli importować gaz z wielu kierunków – zakończył.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Sejm popiera wdrożenie dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X