Wydobycie ropy w Iranie może podwoić się do 2020 r.

17 lipca 2015, 11:47 Alert
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(Bloomberg/Teresa Wójcik)

Międzynarodowe koncerny naftowe będą spieszyć się z powrotem do Iranu po zniesieniu sankcji. Dlatego też pod koniec obecnej dekady trzeba spodziewać się podwojenia wydobycia ropy przez państwa OPEC – twierdzi Paolo Scaroni były dyrektor generalny koncernu ENI.

Produkcja ropy w Iranie może bardzo szybko – już w 2020 r. – powrócić do poziomu z 1970 r., tj. 6 mln baryłek dziennie. Wielkie i tanie w wydobyciu zasoby irańskie są bardzo atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów pomimo ryzyka przywrócenia sankcji – uważa Scaroni. Jego zdaniem duże spodziewane dostawy ropy z tego kraju dla światowego rynku oznaczają jeszcze większą nadpodaż, która spowoduje utrzymanie niskich cen ropy do końca tej dekady.

Scaroni jest obecnie wiceprezesem Rothschild & Sons Ltd i zajmuje się głównie rynkiem ropy. Zauważa, że takie koncerny, jak Shell, BP i ENI wyraziły już zainteresowanie powrotem do Iranu obecnie po zniesieniu sankcji.

Przed wprowadzeniem sankcji, koncern ENI pod kierownictwem Scaroni prowadził wydobycie na kilku złożach ropy i gazu w Iranie ( South Pars, Darquain, Dorood i Balal). Scaroni był jednym z nielicznych szefów koncernu naftowego, który po wprowadzeniu sankcji spotkał się z irańskim ministrem ropy Bijan Namdar Zanganeh w Wiedniu w grudniu 2013 roku wkrótce po tym, gdy po wstępnym porozumieniu sankcje wobec Teheranu zostały nieco złagodzone. Scaroni ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego ENI w 2014 roku.

Bank of America Corp. przewiduje, że inwestycje zagranicznych koncernów naftowych w Iranie będą jednak „ograniczone” w tej dekadzie. Jeden z analityków Bank of America Francisco Blanch ocenia, że do 2020 r. wydobycie w Iranie wyniesie ok. 4,5 mln baryłek dziennie.

Ryzyko ponownego nałożenia sankcji na Iran, jeżeli naruszyłby warunki porozumienia nuklearnego, powoduje, że zainteresowane koncerny raczej skoncentrują się na pracach przygotowawczych do wydobycia na już eksploatowanych polach zamiast inwestować w nowe projekty – uważa Scaroni – Iran w celu przyciągnięcia jednak nowych inwestycji będzie musiał wprowadzić znacznie korzystniejsze warunki kontraktów naftowych.

Jednak ten sam Scaroni powiedział: – Wierzę, że Iran może łatwo wrócić do wydobycia 6 mln baryłek dziennie.