Wynik wyborów na Grenlandii może zadecydować o losie złóż uranu i metali ziem rzadkich

7 kwietnia 2021, 14:15 Alert

Lewicowo-ekologiczna i proniepodległościowa partia Inuit Ataqatigiit wygrała wtorkowe wybory parlamentarne na Grenlandii – wynika ze wstępnych rezultatów. Zwycięstwo partii stawia pod znakiem zapytania przyszłość eksploatacji wielkich złóż uranu i metali ziem rzadkich – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP)

Grenlandia. Fot. pixabay.com
Grenlandia. Fot. pixabay.com

Los kopalni

Po podliczeniu niemal wszystkich kart, partia będąca dotychczas największym ugrupowaniem opozycyjnym zdobyła 37 procent głosów, pokonując rządzących od lat socjaldemokratów z partii Siumut, którzy zdobyli 29 procent poparcia – podaje PAP.

Wybory były swoistym referendum nad losem planowanej przez australijską firmę kopalni Kvanefjeld na południu wyspy, uznawanym za największe nieeksploatowane dotąd złoże metali ziem rzadkich i uranu. Są to materiały o znaczeniu strategicznym dla światowej produkcji m.in. elektroniki, których potentatem są Chiny. IA jest przeciwna inwestycji, podczas gdy rząd – który upadł ze względu na spór wokół projektu – widział w niej szansę na ekonomiczną niezależność od Danii.
Według sondaży kopalni sprzeciwia się prawie 2/3 z ponad 56 tys. mieszkańców wyspy, głównie ze względu na obawy o środowisko i zanieczyszczenie wód materiałami radioaktywnymi.

Polska Agencja Prasowa

Fedorska: Kto zdobędzie skarby Grenlandii?