WysokieNapiecie.pl: Atom bezpieczny czy nie?

0
16

Energetyka jądrowa to sprawdzona, bezpieczna technologia, czy raczej tykająca bomba zegarowa, jak twierdzą jej przeciwnicy? Daliśmy się wypowiedzieć obu stronom. 

Wszechobecny w polskiej energetyce węgiel (wytwarzamy z niego nam 90 proc. prądu) przysparza nam coraz większych problemów, więc naturalnym krokiem staje się poszukiwanie alternatyw, które pozwoliłyby choć trochę ograniczyć jego zużycie. Polska rozwija stopniowo odnawialne źródła energii, czyli głównie farmy wiatrowe i elektrownie na biomasę.

Zgodnie z programem rządowym z 2009 r. powinna do nich dołączyć elektrownia jądrowa. Pierwsza siłownia o mocy około 3000 MW miałaby powstać na Pomorzu przed 2030 rokiem. Według rządu program jądrowy będzie kosztował od 40 do 60 mld zł. „Zieloni” już dziś twierdzą, że to zaniżone szacunki.

Na świecie pracuje dziś 388 reaktorów w 31 krajach, co pokazuje, że w wielu częściach świata energetyka jądrowa została uznana za wystarczająco bezpieczną, by ją stosować na szeroką skalę. Polacy muszą jednak wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.

Chcąc ułatwić konfrontację argumentów za i przeciw portal WysokieNapiecie.pl zorganizował debatę ekspertów. Z jednej strony tych związanych z sektorem jądrowym, z drugiej – przeciwników technologii.

Paliwo jądrowe

– Jeżeli tylko w jednym miejscu zgromadzi się większą ilość toksycznych substancji, jaką jest paliwo jądrowe, to pokrzepiające poczucie bezpieczeństwa przestaje istnieć. Oczywiście możemy zrobić wiele, aby minimalizować ryzyko jądrowe, co znacząco zwiększy koszt projektu. Jednak nie możemy nigdy całkowicie wykluczyć ryzyka – niepewność zawsze pozostaje. Bezpieczeństwo jądrowe nie istnieje. Obecnie powinniśmy raczej dyskutować właśnie o ryzyku – ostrzega inż. Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace w dziedzinie energetyki atomowej i polityki energetycznej.

Ale zwolennicy przypominają, że ryzyko jest związane niemal z każdą działalnością przemysłową.

– Nie mogę się zgodzić z tym, że energetyka jądrowa jest niebezpieczna. Odwołując się do zarzutu odnośnie nagromadzenia przez nią potencjalnie niebezpiecznych substancji, chciałem zauważyć, że takie standardy są akceptowane przez człowieka w wielu gałęziach przemysłu, bo taki jest dzisiaj nasz świat. Fabryki chemiczne też wykorzystują toksyczne materiały i generują szereg problemów, a nikt nie nawołuje do zaprzestania w nich produkcji chemikaliów – zwraca uwagę prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.

Pełny zapis dyskusji m.in. o tym czy może być bezpiecznie, jakie są czynniki ryzyka i czy informacje o zagrożeniu awariami na Ukrainie to faktyczne zagrożenie dla Polaków – więcej na ten temat na portalu WysokieNapiecie.pl